Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   23. 11. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty



O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Komentáře "Církev a svět" 

21.11.2011 

Upírá-li se lidem porozumění, reagují násilím

Milan Glaser

Africe máme co závidět. Sdělovací prostředky, s výjimkou těch katolických, nám to však nechtěly ukázat. Stejně jako při první cestě papeže do Afriky, ani z Beninu neposkytly dostupné obrazové záznamy, o obsahu papežových promluv ani nemluvě. Ačkoli je to paradoxní, světská média zpravidla nejvíce přehlížejí ty promluvy, které mají nejvíce „světský“ charakter, tedy takové, které jsou určeny politickým, kulturním a ekonomickým činitelům a představitelům jiných náboženství a které jsou minimálně zatíženy specificky katolickým slovníkem, díky čemuž jsou také srozumitelnější mnohem většímu okruhu lidí.

Stejně tak tomu bylo i v Beninu, kde takovou promluvu v prezidentském paláci pronesl Benedikt XVI. v sobotu dopoledne. Třebaže se týkala v první řadě africké reality, měla globální platnost, jak je tomu ostatně vždy v případě Petrovského magisteria. Papež se v ní totiž zaobíral dvěma aktuálními problematikami: sociálně-politickým a ekonomickým životem a mezináboženským dialogem. Objevilo se zde nemálo pozoruhodných myšlenek, které by mohly být zajímavé i pro Evropany.

První z nich je tvrzení, že „žádné ekonomické rozhodnutí není neutrální, ale má vždycky sloužit obecnému blahu“. Toto samozřejmé pravidlo samozřejmě málokterý veřejný činitel v západním světě vůbec zmíní, nemluvě o tom, zda s ním alespoň v duchu počítá. Druhá papežova myšlenka s ním souvisí. Připomíná, že „každý národ chce rozumět politickým a ekonomickým rozhodnutím, jež jsou přijímána v jeho jménu“. Člověku se přitom nutně vybaví nemilý pocit, který nezřídka zakouší tváří v tvář politickému a ekonomickému dění a jeho komentářům, ať už jsou podávány politiky či žurnalisty.

Benedikt XVI. v této souvislosti uvádí postřeh, že masové projevy násilí jsou nezřídka reakcí na manipulaci, kterou lidé vnímají právě tehdy, když jim není zprostředkováváno porozumění oněch zmíněných rozhodnutí. Upírané porozumění je tedy přímým motivem násilí, dalo by se z toho logicky vyvodit. A je možné pokračovat: Situaci, v níž je porozumění občanům upíráno, a to nejenom ve státech Afriky, totiž způsobuje mediální produkce jakéhosi stavu ustavičné kontradikce, která existuje mezi určitými názory a která pomalu, ale jistě nabývá jakéhosi statutu normálnosti. Tato kontradikce je dnes, bohužel, takřka neodmyslitelnou součástí životního, zejména politického prostředí, a jakoby neexistovalo její rozumné řešení. Rezignace na lidský rozum je toho nejen příčinou, ale - vzhledem k pronikání tohoto stavu i do školství – je také jeho důsledkem. Papežův důraz na rozum a logické myšlení, jež je součástí křesťanského poselství, tak nabývá pozoruhodné aktuálnosti zdaleka ne pouze pro církevní prostředí.

Chybějící popř. nesprávné porozumění souvisí také s druhou problematikou, které se Benedikt XVI. významně dotkl, totiž s mezináboženským dialogem. Papež poukázal na to, že existuje i „nežádoucí dialog“, totiž takový, jehož pochopení nebere v úvahu pravdu, buď tím, že některé náboženské vyznání vylučuje, anebo směšuje s jinými. Správně chápaný dialog není veden za slabosti, připomněl papež, ale vedeme jej proto, že věříme v Boha, Stvořitele a Otce všech lidí.

Takový je tedy - podle papeže - pravý motiv mezináboženského dialogu. Tento motiv, jak se zdá, však nezřídka uniká jeho nejhorlivějším protagonistům, ne náhodou právě v řadách katolické církve. Je tomu tak proto, že jediná Kristova církev zůstává ze všech náboženských vyznání tím jediným, které se o tento dialog opravdu snaží.

S tím pak souvisí další poznámka Benedikta XVI.: „Kromě srdce a inteligence – řekl papež společenské elitě - se může také ruka stát nástrojem dialogu. Může dát rozkvést naději, zejména když inteligence koktá a srdce klopýtá“. Přezíravost a domýšlivost může vyvolat dojem, že se tato papežova slova týkají jenom Afričanů. Vždyť koktavá inteligence a klopýtající srdce je něčím, co si uvědomělý Evropan stěží připustí, ačkoli se u něho projevuje stejně tak, jako u kteréhokoli jiného obyvatele naší planety.

Fakt, že právě v Africe byla papežova slova přijata nejen s porozuměním, ale i s nadšením a radostí, je právě tím, co můžeme Africe závidět.

Další články z podrubriky Komentáře "Církev a svět"

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
3.1.21 O naději
20.12.20 Uchováme si lidskou tvář v době sociální nákazy?
13.12.20 Jesle a kříž, který se zachvěl
6.12.20 Církev a svět
1.11.20 Čas pandemie – vzácný čas zmoudření?



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv listopad 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti