Anti-hallowenské manifestace se na dnešní večer chystají v několika italských diecézích. „Tento svátek není součástí našich tradic, využívá mládež a je pouhým konzumismem“, domnívá se turínský arcibiskup, Mons. Cesare Nosiglia. „ Doufám, že rodiče a vychovatelé zavrhnou myšlenku, že se jedná o veselý a nevinný karneval, který nezanechá žádné stopy. Věřím, že rozpoznají kult spiritistismu a umrlčí inspiraci, které nesouvisejí s duchovním, náboženských, lidským a sociálním poselstvím slavnosti Všech svatých a vzpomínky na zemřelé“, řekl Mons. Nosiglia italskému tisku. Poukázal poté na všudypřítomné umělohmotné dýně a další předměty, vnucované spotřebitelům podle pečlivě plánovaného „konzumentského kalendáře“, a označil násilně importovaný Halloween za projev „kulturního kolonialismu“, který je záludnější než ekonomická či sociální nadvláda, avšak nikoliv méně nebezpečný. Turínská arcidiecéze na dnešní večer zve mladé lidi na alternativní „Noc svatých“ – po diskusi s významnými osobnostmi církevního života bude následovat mše svatá a noční hudební program.
Boloňský arcibiskup kard. Carlo Caffarra se v souvislosti s anglosaským lidovým svátkem vyjádřil o „účtování s šířícím se relativismem“. Středoitalská diecézní kurie katolíky vyzvala, aby dýně místo vyřezávání strašidelných obličejů raději využívali na přípravu tradiční krémové dýňové polévky nebo jako náplň do tortelínů.
Inteligentní odpovědí na benátskou haloweenskou noc se může stát pouliční misie komunity „Nové horizonty“. Misie nazvaná „Kanály radosti pro tebe“ odstartovala již před několika dny, avšak dnes se jejím ústředním okamžikem stane evangelizační a hudební program „Světlo v noci“ v kostele Sv. Jana Almužníka a jeho okolí, který vytváří protiváhu k ponurému a komerčnímu Halloweenu.
Město na laguně zaplaví dvě stovky mladých misionářů, kteří budou pěšky procházet jeho historickým jádrem, či na gondolách projíždět jeho kanály, aby veselící se mládeži připomněli, že vigilie slavnosti Všech svatých je příležitostí k životu bez masek - v Kristově lásce. Tito novodobí apoštolové přitom sami zprvu náleželi k národu noci. Před dvaceti lety začala vyděděné narkomany, prostitutky a násilníky na římském hlavním nádraží oslovovat mladá dívka Chiara Amirante. Dnes je mladých, kteří se setkali s Evangeliem a rozhodli se pro jeho život, více než sto osmdesát tisíc. Přirozeně působí na své vrstevníky na ulici věrohodněji než úsměv z reklamního spotu, vysvětluje zakladatelka komunity „Nové horizonty“ a dodává: „Mladí lidé, kteří dnes přinášejí svědectví o poselství naděje, nebyli před svým vstupem komunity natolik zasaženi obsahem sdělení, jako spíše neuvěřitelnou radostí svých přátel, se kterými v minulosti sdíleli dealera, násilí a zoufalství. Mládež osloví spíše svědectví než poučování. Je velký rozdíl, zda nasloucháme člověku, plnému radosti, či někomu, kdo přednáší o škodlivosti drog.“
V noci zaklínadel a zaříkávání smrti chce komunitní misie oslavit Původce života. Vyvrcholením bude modlitba před Svatostánkem. „Dnešní svět už neví, co znamená modlitba. Když neživíme tělo, dostaví se anorexie. Pro ducha je to rovněž tak“, říká Chiara Amirante a zdůrazňuje, že naše společnost potřebuje změnu směru: „Nikdy nepolevím v tvrzení, že by stačil i nepatrný počet křesťanů, kteří by s rozhodností žili Kristovo poselství, a svět by prožil neopakovatelnou proměnu. Vím z vlastní zkušenosti, že to není utopie. Začali jsme v deseti a do dneška změnily svůj život desítky tisíc lidí. Paprsek světla prosvětlil jejich temnotu.“
Další články z podrubriky Reportáže, reflexe, sloupky