Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   23. 11. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty



O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Komentáře "Církev a svět" 

22.5.2011 

Abraham a interrupce

Milan Glaser

Biblický příběh o obětování Izáka praotcem Abrahamem patří mezi choulostivá témata a nezřídka se pojí s pocitem jakéhosi pohoršení. Jak mohl Bůh něco takového po Abrahamovi chtít? Tato moralizující výtka moderního civilizovaného člověka obsahuje zásadní, nikoli však běžně vnímaný rozpor. Aby bylo možné jej poodhalit, je třeba si pomalu a po pořádku uvědomit dějinná fakta, k nimž se toto pohoršení vztahuje.

Ještě půldruhého tisíce let po Abrahamovi, tedy přibližně 500 let před Kristem, pranýřuje prorok Jeremiáš modloslužebnou praktiku obětování života vlastních dětí kanaánskému bůžkovi Baalovi mezi Izraelity. Popravdě řečeno, tato praktika se objevuje i později v řecké i římské kultuře. Lze se tedy oprávněně domnívat, že v časech Abrahamových byla tato ohavnost zcela běžný, či jinými slovy, moderní projev religiozity. Nyní však víme, že religiozity fatálně pomýlené. Krvavé obětování Izáka praotcem Abrahamem, ke kterému, jak Bůh předem věděl, dojít ani nemělo, mělo ukázat poslušnost víry Abrahama Tomu, který s ním navázal osobní vztah, a také ji ukázalo, i když k obětování nedošlo; mělo ukázat poslušnost víry právě pomocí nejvyhrocenějšího výrazového prostředku tehdejší religiozity, který Abraham nepochybně znal ať už jako výjimečný nebo úplně normální projev hříchem znetvořené či zbytkové religiozity primitivního člověka.

Právě takto se tedy Jediný pravý Bůh - Ten, který je - sklání k bídě Svého stvoření, topícího se v myšlenkovém i citovém chaosu. Abrahamovým povoláním Bůh začíná lidstvo vytahovat z tohoto marasmu ven: ke svobodě, k úctě vůči vlastnímu životu a k jeho Dárci. V opačném pořadí ovšem. Příslib Izákova početí neplodnému páru, Abrahamovi a Sáře, a následné Izákovo početí je první zásah zjevujícího se Boha Stvořitele. První písmenko abecedy jediného pravého náboženství, které navíc přináší lidstvu opravdovou vzájemnou úctu, osobní svobodu a radost.

To čemu se, začalo říkat pokrok teprve v novověku, lidstvu paradoxně umožnilo vrátit se nepozorovaně také k onomu duchovnímu chaosu primitivního člověka. Za pomoci rozsáhlých poznatků empirických věd, špičkových technik a neméně sofistikované právnické argumentace bylo umožněno zabíjení dětí pod toutéž podmínkou, totiž že půjde o naše vlastní děti, ale také s jednou nemalou inovací, že totiž nebudou obětovány dřevěným bůžkům, ale přímo nám samotným, přesněji našim vlastním slabostem a neřestem - lenosti a bezcitnosti - pod zástěrkou péče o lidské zdraví. Toto počínání je různými ekonomickými nástroji dokonce šířeno politicky na mezinárodní scéně. A to je onen rozpor, který vězí v eventuálním pohoršení nad biblickým podáním Izákova obětování Abrahamem, ke kterému, jak známo, nedošlo v důsledku dalšího přímého Božího zásahu.

Lidský život a dějiny lidí tvoří opravdové drama, nikoli frašku s průhledným koncem, kterou lze sledovat s více či méně pobaveným anebo předstíraně ustaraným úsměvem. Pomýlené je však také poetické mínění, že není pevné to, co je bez chvění. „Ať se vaše srdce nechvěje,“ praví naproti tomu opravdová autorita v dnešním evangeliu (Jan 14,1). Nová evangelizace nespočívá v zamlčování toho, co je nejméně přijatelné pro tento svět neboli pro struktury hříchu, jak to označoval bl. Jan Pavel II. Právě naopak. Pokorné a trpělivé vysvětlování právě oněch míst, ve kterých se moderní mentalita nejvíce střetává s evangeliem, a to nejenom druhým lidem, ale i sobě, je nezbytné k tomu, aby jeho zvěst mohla přinášet radost, která nebude jenom frazeologickým obratem.

Je třeba objevit pokrok ve vlastním smyslu slova, tedy ten, který začal biblickým zjevením Boha, nikoli abstraktním, nýbrž konkrétním sdělením Boha člověku. Snaha datovat či automaticky odvíjet pokrok pouze z novověku, monopolizovat jej a chápat jej jako výdobytek čistě jen lidského rozumu je obrovský omyl, jehož účinky vyhřezly tak bolestně ve dvacátém století a jsou všeobecně známé.

Skutečný pokrok ve světě začal oním přerušením zápalné oběti Izáka. Tehdy Abraham s jistotou poznal a pochopil, čím se od bohů a bůžků jeho doby liší Ten, který jej oslovil a povolal na tajemnou cestu víry. Tento pokrok je třeba sledovat a prosit o něj. Křesťan má být jeho užaslým svědkem sám na sobě.



Další články z podrubriky Komentáře "Církev a svět"

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
3.1.21 O naději
20.12.20 Uchováme si lidskou tvář v době sociální nákazy?
13.12.20 Jesle a kříž, který se zachvěl
6.12.20 Církev a svět
1.11.20 Čas pandemie – vzácný čas zmoudření?



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv listopad 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti