Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   8. 9. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Rozhovory

  

28.12.2010 

Vnesl nový způsob komunikace do výkonu papežského úřadu

O. Lombardi bilancuje letošní rok pontifikátu Benedikta XVI.

Česká sekce RV

5 zahraničních apoštolských cest a 4 pastorační návštěvy po Itálii, apoštolská exhortace Verbum Domini, kardinálská konzistoř, 45 generálních audiencí a kniha rozhovorů Světlo světa. To je jen několik údajů, dokreslujících činnost Benedikta XVI. v roce 2010. Dvanáct intenzivních měsíců, ve kterých nechyběly obtížné momenty. Rok, který nejvíce poznamenaly skandály sexuálních deliktů v řadách kněží, jak zdůraznil papež v pravidelné promluvě k římské kurii na závěr letošního roku. O. Federico Lombardi k tomu poznamenává:

?Problém letošního roku není vůbec nový. V zemích jako Spojené státy vyvstal s velkou intenzitou již před více než deseti lety. Také v Irsku se objevil již v minulých letech a v roce 2009 se s ním papež vyrovnával společně s irskými biskupy, kdy také oznámil vydání zvláštního listu k tomuto problému. Je však pravda, že během tohoto roku se problém ukázal znovu i v ostatních evropských zemích, což vyvolalo značnou reakci a znechucení. Četná papežova mluvená i písemná vystoupení jsou příkladná co do způsobu a ducha, s nímž k němu přistupuje. Při různých příležitostech prokázal schopnost naslouchat a chápat oběti a mít účast na jejich utrpení. Mnohokrát vyzval církev ke hluboké obnově. Připomeňme závěrečnou promluvu Kněžského roku, která všechny velice hluboce zasáhla. Povzbudil také ty, kteří jsou zapojeni do preventivních opatření a procesu uzdravování oněch zranění. Jsme tedy na správné cestě k překonání dramatu tohoto pohoršení, které se hluboce dotklo mnoha lidí, ale které musí být chápáno i jako příležitost k obnově schopnosti naslouchat těmto problémům a hluboce nad nimi uvažovat. To znamená nejenom nad otázkou kněžské svatosti, ale také nad tématy sexuality a respektování osoby v dnešním světě, kde častokrát tento respekt chybí, právě pokud jde o dimenzi sexuality a citové oblasti. Doufám, že z tohoto velkého dramatu vzejde impuls pro obnovu církve a také k nasazení na hlubší rovině ve službách důstojnosti lidské osoby a svatosti života.?

Papež věnoval letošní poselství ke Světovému dni míru tématu náboženské svobody: tématu dramaticky aktuálními vzhledem k vyhrocení pronásledování křesťanů?

?Když mluvíme o pronásledováních, myslíme obvykle na Blízký východ, ale je, bohužel, pravdou, že také v mnoha jiných částech světa existují problémy: například v Indii, na Filipínách a na dalších místech Asie. V posledních měsících nás velmi zarmoutily překážky kladené svobodě náboženství a svědomí křesťanů v Číně. V tomto směru došlo k několika důležitým vyjádřením ze strany vatikánských představitelů. Poselství k letošnímu Světovému dni míru, nicméně, vyzývá také k rozšíření obzoru směrem k Západním sekularizovaným společnostem. Poprvé byl v dokumentu římské kurie použit výraz ?kristianofobie?, který se týká také našich zemí a našich kultur. Označuje pokus vytlačit na okraj veřejného života zejména křesťanské symboly a projevy křesťanského života. Důraz kladený na právo výslovně a svobodně praktikovat křesťanskou víru ve všech oblastech světa, včetně sekularizovaných zemí jako přínos k dobrému životu společnosti, bylo jedno z nejdůležitějších poselství Svatého otce během návštěvy ve Spojeném království a bylo velice pozorně vyslechnuto zejména v jeho promluvě ve Westminster Hall.?

Jedním ze silných momentů života církve roku 2010 byla synoda biskupů pro Blízký východ. Také při této příležitostnosti nám papež připomněl, že křesťané mají nejenom ve Svaté zemi prosazovat smíření a vytvářet pokoj?

?Přestože došlo i těsně po synodě k projevům násilí vůči křesťanům - připomeňme atentát na kostel v Bagdádu - zanechala synoda dojem vitality, nasazení a touhy křesťanů nejrůznějších ritů tohoto regionu aktivně vydávat svědectví. I přes trvající těžkosti byla proto znamením naděje.?

Benedikt XVI. podnikl letos mnoho pastoračních návštěv: čtyři po Itálii a pět zahraničních. Cesta do Spojeného království, jak papež sám poznamenal je památná také vzhledem k beatifikaci John Henry Newmana?

?Postava Newmana byla pro tuto cestu velmi důležitá. Pro tohoto papeže má Newman ústřední význam, pokud jde o vztah mezi vírou, rozumem a spiritualitou. V nedávné promluvě k římské kurii papež vyzdvihnul navíc ještě jeden aspekt, který nebyl prohlouben během cesty do Velké Británie, a tím je otázka svědomí, totiž čím je svědomí pro kardinála Newmana. Je to řídící kritérium hledání pravdy. Papež podal Newmanovu osobnost zejména anglofonnímu světu, ale také všeobecné církvi jako zářivou postavu v dobách, kdy je třeba i uprostřed těžkostí neustále hledat cestu v kontextu velmi náročné kulturní, náboženské a duchovní debaty.?

Mezi rozhodnutími Svatého otce, která mají dlouhodobou perspektivu, je také letošní ustanovení Papežské rady pro novou evangelizaci. Vybaví se také formulace ?nádvoří pohanů? jako nabídka Benedikta XVI. k diskusi pro lidi dnešní doby?

?Ustanovení nové Papežské rady bylo možná překvapivé, protože panovalo mínění, že v rámci římské kurie není třeba nových institucí. Je to však velmi jasný signál, že zvěst evangelia je i uprostřed těžkostí prioritou poslání církve. Papežská rada pro novou evangelizaci má specifický význam, ale má pracovat v tom nejširším kontextu poslání církve a tematizovat výslovnou zvěst evangelia právě pro dnešní dobu.?

Označil jste knihu rozhovorů s Benediktem XVI. ?Světlo světa? jako ?akt opravdové komunikační odvahy?. Co je, podle Vás, onou výzvou, kterou klade Benedikt XVI. pracovníkům médií, která jsou fenoménem charakterizujícím ba definujícím éru, ve které žijeme?

?Pokračujeme v objevování specifických charakteristik papeže Benedikta XVI. v oblasti komunikace. Byla tu představa, že tento papež vzhledem ke svému velkému předchůdci není komunikativní. Ve skutečnosti však pro svá sdělení nachází formulace, jež jsou původní a charakteristické, ale také nové z hlediska papeže jako takového. Stačí připomenout knihu Ježíš Nazaretský, jejíž druhou část očekáváme a bude snad později doplněna i třetí částí. Je to kniha teologicko-duchovní povahy, kterou napsal osobně papež teolog a která představuje obrovskou novotu tohoto pontifikátu stejně jako zmíněná kniha rozhovorů. Zajisté jsou vyjádřením papežova uvažování a hledání vhodných a souzvučných cest jeho komunikativní osobnosti. Rád bych zmínil také další klasické formy jeho komunikace, jimiž jsou homilie, katecheze a nebo zásadní promluvy. Zejména homilie charakterizují službu tohoto papeže a jeho obrovský přínos k syntéze mezi teologií a spiritualitou pro dnešní církev: je mistrem nejenom homiletiky pro celou církev.?

Říká O. Federico Lombardi v rozhovoru bilancujícím letošní rok pontifikátu Benedikta XVI.

Přeložil Milan Glaser

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
22.6.20 Otec Lombardi: Komunikace jako Dobro, Pravda, Setkání
15.9.19 Otec Koláček zprostředkovával pocit spojení se srdcem katolické církve
4.9.18 Otec Lombardi se vrací do “Civiltá Cattolica”
23.2.17 Řád čestné legie pro Federica Lombardiho
11.2.17 P. Lombardi: Benedikt XVI. a František příklad jednoty v církvi



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv září 24
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti