Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   22. 11. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty



O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Komentáře "Církev a svět" 

2.8.2009 

Svoboda v tenatech mediální komunikace

Milan Glaser

Svoboda člověka závisí na vyšších hodnotách než je volný oběh idejí, konstatuje papež ve své poslední encyklice. Každý přemýšlivý člověk si to může ověřit v nepřeberné směsici mediálních lákadel, úsměšků, reklam, odsudků a vemlouvavých náznaků, které na něho čekají v tisku, televizi či internetu. Média sama o sobě nenapomáhají svobodě, ani nepůsobí globalizaci demokracie, čteme dále v Caritas in veritate (č.73). I to jsme mohli, díky událostem z roku 1989, u nás snadno zakusit. Na druhé straně ovšem nepřestalo platit, že média mohou napomáhat růstu společenství a mravní úrovni, pokud ? řečeno opět slovy Benedikta XVI. ? ?prosazují všeobecnou účast na společném hledání toho, co je spravedlivé?. A je to především politický život, který je výrazem společného hledání spravedlivého lidského soužití a dnes je nemyslitelný právě bez médií. Demokracie by bez spravedlivého spravování sdělovacích prostředků nemohla žít.

Zde se však nutně nabízí zásadní otázka: je běžnému příjemci mediálních sdělení podáván pravdivý pohled na politické dění a jeho protagonisty? Nemálo těch, kdo se domnívají, že odpověď na tuto otázku musí být jenom kladná, však, bohužel, pokládá politiku takřka výhradně za prostředek materiálního obohacení jednotlivců. Jsme možná nakloněni myslet si, že takto smýšlí většina lidí kolem nás, aniž bychom se nejprve nad položenou otázkou pokusili zamyslet. Není to podivné? Nesnoubí se v tomto antipolitickém, pesimistickém postoji jakýsi zelótský alibismus a zároveň populistická naivita? V každém případě je totiž tento postoj kontraproduktivní pro jedince i pro společnost a křesťan by se jej měl vyvarovat. Vždycky je totiž nejprve třeba se ptát po pravdivosti mediálního obrazu reality, včetně politiků i politického dění.

Média nám sice denně zprostředkovávají určitý kontakt s konkrétními lidmi a jejich názory, takže nám připadají jako důvěrně známí, ale kdo měl možnost setkat se právě s mediálně známými lidmi nejen virtuálně, ale skutečně, ví, že jsou jiní, než jak se jeví v mediálním prostoru. Tato odchylka nemusí vznikat vždycky jako výsledek nějakého záměru. Může to být jen výraz nedokonalosti lidských i technických schopností prezentovat realitu, ale také důsledek oné špetky neopakovatelné nesdělitelnosti lidské osoby, kterou je každý z nás. V ní spočívá onen přesah, který právě média paradoxně člověku zastiňují, neboť mírou své kvantitativní přítomnosti mohou vyvolávat dojem, že zahrnují úplně všechno, že představují více či méně využívanou bázi všezahrnujícího globálního poznání a že se stávají jakoby potenciální náhražkou vševědoucí mysli, která je vlastní jen Jednomu Jedinému ? Bohu.

Ve skutečnosti je však mediální prostor zatížen stejnou mírou omylnosti a zlomkovitosti jako myšlení, mluvení a jednání každého člověka. Paradoxní ovšem je, že právě tuto skutečnost může člověk, ponořený do mediálního prostředí, velmi snadno ztratit ze zřetele. Dnes je proto třeba vyvíjet velké vnitřní úsilí, aby se člověk stále znovu vymaňoval z dusivého objetí nevyjádřeného, ale jakoby všudypřítomného dojmu, že všechno téměř ví nebo přinejmenším může vědět, kdyby chtěl. Řečeno křesťanskou terminologií: doléhá na něho duchovní pýcha, která má mnoho ? někdy i vzájemně si odporujících ? podob. Výrazem devastujícího účinku této pýchy je zášť, která se verbálně projevuje na poli nejenom politickém a která je nejvíce patrná například na internetových diskusních fórech v anonymních příspěvcích pod jednotlivými články zpravodajských webových stránek.

Za svobodu je třeba dnes bojovat v úplně jiné dimenzi než to bylo potřebné v době totalitního státu. Za tu vnitřní, které se člověku dostává v tajuplné komunikaci mezi ním samým, druhými lidmi a Stvořitelem všech. Umění brát v potaz všechny tyto tři póly komunikace si lze osvojovat jedině modlitbou, abychom stále více proměňovali komunikaci lidských prostředků na otevřenost vůči nesdělitelnému, ale neméně působivému a působícímu Svorníku a Zdroji pravé komunikace - lásce Boží, lásce v pravdě.

Další články z podrubriky Komentáře "Církev a svět"

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv listopad 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti