5. října začne ve Vatikánu 12. řádné plenární zasedání biskupské synody. O ní, o jejím tématu a průběhu jsme mluvili s generálním relátorem, kanadským
kardinálem Markem Ouelletem.
?Synoda je shromáždění biskupů, kteří reprezentují obecnou církev a spolu se Svatým otcem se kolegiálně zabývají určitými úkoly týkajícími se života církve. Podávají návrhy pastoračních směrnic pro obecnou církev.?
Synoda, která za týden začne, se bude zabývat Božím Slovem. Jak a proč bylo zvoleno toto téma?
?Na každé Synodě její účastnici navrhují, čeho by se měla týkat ta příští. Toto téma se objevovalo mezi návrhy mnohokrát. A protože bylo také nejčastějším návrhem účastníků posledního synodu o eucharistii, Papež určil, že bude znít: Slovo Boží v životě a poslání církve.?
Jak probíhají přípravy a posléze také samotný synoda?
?Přípravy na synou trvají dva roky. Vyzýváme biskupy ke konzultacím, ve kterých pomáhá dokument zvaný Lineamenta. V něm jsou souhrnně představena témata zasedání. A biskupové z celého světa se vyjadřují k jejich obsahu. Podávají své návrhy už se zřetelem na synodu. Určitá skupina biskupů na základě těchto návrhů připravuje pracovní dokument Instrumentum laboris, který se stává základem debaty na synodním zasedání. Synodní otcové se pak vyjadřují ke konkrétním bodům tohoto dokumentu, na základě struktury tohoto textu.?
Budeme mít přístup k tomu, co se bude dít během Synodu? Dozvíme se, čeho se debata týkala?
?Určitě budeme v rámci možností informovat o průběhu zasedání. Také návrhy shromážděné v závěru synodu, které se předávají Papeži, budou - podobně jako na poslední Synodě - v závěru zasedání zveřejněny. Ty jsou pak brány v úvahu při redigování posynodálního dokumentu, tzv. apoštolské exhortace. Ta obsahuje směrnice pro celou obecnou církev. Lze tedy očekávat závěry, které zavedou určité změny, dotknou se pastorační činnosti například v takových otázkách jako četba Písma Svatého, jeho interpretace, meditace, tzv. Lectio divina, a také pokud jde o vztah teologií a učení církve, exegeze a teologie. Na Synodě se dotkneme celé řady velmi složitých otázek, které budou mít v důsledku vliv na kněžskou formaci, vyučování na univerzitách, rozjímání v řeholních společenstvích a také a přede vším na homilie ve farnostech.?
K jakým konkrétním cílům směřuje Synoda o Božím Slovu?
?V dnešním mezináboženském kontextu je stále více třeba upřesňovat, čím je Slovo Boží, čím je Zjevení. Základním cílem Synody je precizace některých otázek. Kromě toho patří mezi základní cíle také hodnocení recepce dogmatické konstituce o Božím Zjevení, kterou v roce 1965 schválil II. vatikánský koncil. Musíme si říci, jaké je ve skutečnosti místo Božího Slova v životě Církve. Zda spiritualita křesťanských společenství, řeholníků a obecně všech křesťanů je v dostatečné míře živena Božím Slovem. Je tu také ekumenická otázka. protože Boží Slovo hlásají různí křesťané, různé církve. V tomto hlásání jsme stále rozděleni. Také v mezináboženském kontextu si my, křesťané, musíme lépe uvědomovat, kým jsme, abychom dokázali navazovat dialog s jinými náboženstvími a ukazovat jim svá východiska ve věci míru, spravedlnosti a spolupráce mezi kulturami. Proto je také jedním z podstatných cílů Synody pomoc křesťanům žijícím ve stále diverzifikovanějším prostředí ? aby věděli, kým jsou, a počínali si jako svědkové.?
Co poradit věřícím, kteří by chtěli doprovázet synodní otce v jejich reflexi?
?Doporučil bych jim, aby si znovu přečetli Skutky apoštolské. Vidíme v nich, že Slovo Boží je přítomnost, síla, dynamismus, který uvádí apoštoly do pohybu. Není tomu tak, že apoštolové hlásají Slovo Boží, nýbrž Slovo Boží se šíří prostřednictvím apoštolů. Slovo je tady základem, je Tím, kdo vede. Apoštolové si velmi zřetelně uvědomovali přítomnost Zmrtvýchvstalého, tedy Slova Božího, které se šířilo a posílalo je do nejrůznějších situací, do všech kultur, s planoucím srdcem a neochvějnou jistotou. Musíme znovu objevit, že Slovo Boží je Bůh, který mluví, Bůh který nás mobilizuje k vyslovování Svého Slova. Jde o to, abychom mu dovolili mluvit prostřednictvím našeho svědectví. Jde o to, abychom mu dovolili mluvit skrze naše svědectví. I toho si bude jistě Synoda všímat.?
Přeložila Johana Bronková