Benedikt XVI. kanonizoval čtyři nové svaté

15.10.2006 

V neděli v 10 hodin dopoledne Benedikt XVI. slavil na náměstí sv.Petra ve Vatikáně mši svatou, spojenou s kanonizací čtyř blahoslavených: mexického biskupa Rafaela Guizara, který žil ve 20.století; italského kněze Filippa Smaldone žijícího na přelomu 19. a 20. století, francouzskou řeholní sestru Theodore Guerin z 19. století a italskou řeholnici Rosu Venerini, žijící na přelomu 17. a 18. století. Slunečné počasí přálo asi 40 tisícům poutníků, kteří přišli do Věčného města, aby se účastnili jejich kanonizace. Ve své homilii pak Svatý otec mimo jiné řekl:

Drazí bratři a sestry,
Čtyři noví světci budou dnes představeni k úctě univerzální Církve: Rafael Guizar y Valencia, Filippo Smaldone, Rosa Venerini a Thédore Guérin. Jejich jména budou připomínána navždy. Kontrastuje s tím onen ?bohatý mladík? z dnešního evangelia, který zůstal v anonymitě. Kdyby na Ježíšovo pozvání odpověděl kladně, stal by se jeho učedníkem a evangelisté by pravděpodobně jeho jméno zaznamenali. Z této skutečnosti hned vysvítá téma liturgie slova této neděle: pokud člověk své bezpečí vloží do bohatství tohoto světa nedosáhne plného smyslu života a pravé radosti; pokud ovšem důvěřuje slovu Boha, zřekne se sebe samého a svého majetku pro nebeské Království, ztrácí zdánlivě mnoho, ale ve skutečnosti získává všechno. Světec je právě onen člověk, který radostně a velkodušně odpovídá na Kristovo povolání, zanechává všeho a následuje ho. Jako Petr a ostatní apoštolové, jako svatá Terezie od Ježíše, kterou si dnes připomínáme, a četní další přátelé Boží, také noví světci prošli touto náročnou, ale profitující evangelní cestou a dostali ?stokrát více? již v pozemském životě, spolu se zkouškami i pronásledováním, a potom život věčný.

Ježíš může opravdu zaručit šťastnou existenci a život věčný, ale jinou cestou než je ta, kterou si představoval bohatý mladík: tedy nikoli pomocí dobrého, zákonem požadovaného díla, nýbrž volbou Božího království jako ?drahocenné perly?, pro niž se vyplatí prodat všechno to své (srv. Mt 13,45-46). Bohatý mladík nedokáže udělat tento krok. Přestože na něm spočinul láskyplný Ježíšův pohled (Mk 10,21), jeho srdce se nedokázalo odtrhnout od velkého bohatství, které vlastnil. Odtud pak plyne ponaučení učedníkům: ?Jak je těžké vejít do Božího království!? (Mk 10,23). Pozemská bohatství okupují a zajímají mysl i srdce. Ježíš neříká, že jsou špatná, ale že vzdalují od Boha, pokud nejsou, takříkajíc ?investována? do nebeského království, utracena, aby pomohla tomu, kdo je v bídě.

Pochopit to, je plodem oné moudrosti, o níž mluví první čtení. Ona je cennější než stříbro a zlato ? praví nám ? ba dokonce víc než krása, zdraví i denní světlo, ?protože její záře nehasne? (Mdr 7,10). Tato moudrost, samozřejmě, není redukovatelná na pouze intelektuální dimenzi. Je mnohem více; je ?moudrostí srdce?, jak ji nazývá Žalm 89. Je to dar přicházející shůry (srv. Jak 3,17), od Boha, a je dán modlitbou (srv. Mdr 7,7). Nezůstává daleko od člověka, přiblížila se jeho srdci (srv. Dt 30,14), když na sebe vzala podobu zákona První Smlouvy uzavřené mezi Bohem a Izraelem skrze Mojžíše. V Desateru je obsažena Moudrost Boží. Proto Ježíš v evangeliu tvrdí, že ?vstup do života? vyžaduje zachovávání přikázání (srv. Mk 10,19). Je to nezbytné, ale nedostačující! Neboť, jak říká sv. Pavel, spása nepřichází ze zákona, ale z milosti. A svatý Jan připomíná, že zákon byl dán Mojžíšem, zatímco milost a pravda přišli skrze Ježíše Krista (srv. J 1,17). K dosažení spásy je tedy třeba se ve víře otevřít milosti Krista, který však tomu, kdo se na něho obrací, klade náročnou podmínku: ?Přijď a následuj mě!? (Mk 10,21). Svatí měli pokoru a odvahu odpovědět mu ?ano?, a zřekli se všeho, aby byli jeho přáteli. Tak to učinili čtyři noví světci, které dnes zvláště ctíme. V nich nacházíme aktualizovanou zkušenost Petra: ?My jsme opustili všechno a šli jsme za tebou? (Mk 10,28). Jejich jediný poklad je v nebi: je Bůh.

Plné znění HOMILIE najdete ZDE

Tradiční nedělní promluva před modlitbou Anděl Páně, kterou Svatý otec obvykle pronáší z okna apoštolského paláce, se tentokrát ? vzhledem k dnešnímu svatořečení - konala přímo na svatopetrském náměstí hned za modlitbou po přijímání a Benedikt XVI. se v ní obracel zejména k účastníkům dnešní kanonizace s pozdravy v jejich jazycích.

Drazí bratři a sestry,
dříve než skončíme tuto slavnostní bohoslužbu, chtěl bych srdečně a s uznáním pozdravit vás všechny, kteří jste z různých zemí přišli sem, abyste svou zbožnou účastí dali vyniknout významu dnešní události pro univerzální Církev.

Srdečně vítám španělsky mluvící poutníky, kteří přišli na tuto slavnostní bohoslužbu. Srdečně zdravím své spolubratry v biskupské službě z Mexika, autority i četné mexické poutníky, kteří se zúčastnili kanonizace svatého Rafaela Guizar y Valencia, biskupa z Veracruz. Kéž jeho příklad pomáhá věřícím katolíkům věrně a důsledně kráčet cestou Krista a celé společnosti tak dosvědčovat krásu jeho lásky a pokoje. Štastný svátek vám všem.

Jsem velmi rád, že mohu dnes přivítat přítomné anglicky mluvící poutníky, zejména ty, kteří přišli na kanonizaci Matky Theodory Guerinové, zakladatelky Sester Prozřetelnosti od Saint Mary of the Woods. Církev se raduje ze čtyřech nových světců a světic povýšených dnes k úctě oltářů. Kéž nás inspiruje jejich příklad a jejich modlitby nám vymohou vytrvalost a odvahu. Vyprošuji vám hojnost Božího požehnání a všem přeji hezkou neděli!

Zdravím francouzsky mluvící poutníky, kteří přišli na kanonizaci, zejména oficiální vládní delegaci a poutníky diecéze Saint-Brieuc a Treguier s jejich biskupem. Kéž vás svatá Theodora Guerinová povzbuzuje žít vaši víru a vydávat o ní svědectví mezi současníky se zvláštní pozorností vůči malým a nejvíce opuštěným ve společnosti. S apoštolským požehnáním.

Je to pro mne radost pozdravit tolik německy mluvících poutníků, přítomných na náměstí sv. Petra. Hleďte na příklad nových světců a důvěřujte v přímluvu všech Božích svatých.

Srdečně zdravím polské poutníky, kteří sem přišli, aby vzdali hold novým svatým. Přeji vám, aby příklad Rafaela Guizar Valenciji, Filipa Smaldone, Rosy Veneriny a Teodory Guérinové vám pomáhal věrně následovat Krista a vydávat svědectví jeho evangeliu lásky a pokoje.

S láskou zdravím poutníky italského jazyka, kteří přišli vzdát hold zvláště sv. Filipu Smaldone a svaté Rose Venerini. Děkuji také přítomné oficiální delegaci italské vlády, biskupům a občanským představitelům, kteří přišli zvláště z Puglie a Neapole.

Obraťme se nyní k Panně Marii. Chceme jí poděkovat za její mateřskou přítomnost v životě nových svatých a prosit o její přímluvu, aby každý věřící odpověděl s radostí a velkodušným nasazením na volání Boha, kterým se obrací na každého, aby byl znaemním jeho svatosti.

Milan Glaser

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.