Papež: Někdy nudí dlouhá homilie, jindy překážejí předsudky

7.2.2018 

Vatikán. Konání dnešní generální audience bylo na poslední chvíli kvůli nepříznivému počasí přesunuto do vatikánské auly Pavla VI., která ovšem i přes svoji kapacitu 8 tisíc osob, nestačila pojmout všechny účastníky. Byla zahájena čtením Markova evangelia (Mk 2,1-2), které popisuje, jak Ježíš hlásal Boží slovo zástupům, které se sešly přede dveřmi. Papež František pokračoval v cyklu katechezí o liturgii. Zaobíral se bohoslužbou slova a konkrétně čtením evangelia a homilií.

Kdo káže, má svůj úkol plnit dobře a skutečně sloužit všem, kdo jsou na mši, ale také ti, kdo naslouchají, se mají účastnit. Především věnováním náležité pozornosti, to znamená koncentrací  správné vnitřní ochoty, bez subjektivních nároků a s vědomím, že každý kazatel má svoje přednosti i meze. Někdy dlouhá, nesoustředěná či nesrozumitelná homilie nudí, jindy jsou překážkou předsudky. Ten, kdo pronáší homilii, si musí uvědomovat, že si nedělá svoje věci, nýbrž káže, propůjčuje hlas Ježíši. Homilie musí být dobře připravena a krátká. - Jistý kněz mi jednou vyprávěl, že se mu jeho tatínek svěřil, jak je spokojený, že našel kostel, kde se při mši nekázalo... Kolikrát se jen během kázání někomu stane, že se nesoustředí a dokonce vyjde ven a zapálí si cigaretu. Proto je dobré, drazí kněží, připravovat dobrou homilii modlitbou, studiem a reflexí, a měla by trvat nanejvýš deset minut.
Závěrem můžeme říci, že v bohoslužbě slova vede Bůh skrze evangelium a homilii dialog se svým lidem, který Mu pozorně a uctivě naslouchá a zároveň uznává, že Bůh je přítomný a činný. Pokud se tedy zaposloucháme do „dobré zvěsti“, vyvolá v nás obrácení a promění nás, takže budeme schopni měnit sebe i svět.“

PLNÉ ZNĚNÍ papežovy katecheze je ZDE

Po katechezi obrátil Petrův nástupce pozornost na aktuální mezinárodní dění:

Zítra 8. února, na liturgickou památku sv. Josefiny Bakhity, připadá Světový den modliteb a reflexe za boj proti obchodování s lidmi. Letošní téma zní: »Migrace bez obchodu s lidmi. Ano svobodě! Ne obchodu s lidmi!«. Mnozí migranti, kteří mají málo regulérních možností, se rozhodnou vystavit nebezpečí na jiných cestách, kde často dochází ke zneužívání všeho druhu, vykořisťování i zotročování. Kriminální organizace pašují lidi a používají migračních tras, aby mezi migranty a uprchlíky ukryly své oběti. Vybízím proto všechny, občany a instituce, aby sjednotily svoje síly, předešly obchodu s lidmi a zaručily jeho obětem ochranu a pomoc. Modleme se všichni, aby Pán obrátil srdce otrokářů, obchodníků s lidmi a dodal naději na opětovné získání svobody těm, kdo trpí touto hanebnou metlou.“

Potom pozdravil papež nadcházející Zimní olympijské hry v Jižní Koreji:

Pozítří 9. února budou zahájeny 33. Zimní olympijské hry ve městě Pchjongčchang v Jižní Koreji za účasti 92 zemí. Tradice olympijského příměří má letos zvláštní význam. Delegace obou Korejí se účastní společně pod jednou vlajkou a budou zápolit jako jeden tým. Umožňuje to doufat ve svět, kde se konflikty budou řešit smírem v dialogu a vzájemném respektu, jako tomu učí také sport. Zdravím Mezinárodní olympijský výbor, sportovce a sportovkyně, kteří se účastní her v Pchjongčchangu, představitele a lid Korejského poloostrova. Všechno provázím modlitbou a opětovně potvrzuji snahu Svatého stolce podpořit každou iniciativu sloužící míru a setkání mezi národy. Kéž je tato Olympiáda velkým svátkem přátelství a sportu. Bůh vás žehnej a opatruj!

Na závěr generální audience po společné modlitbě Otče náš Petrův nástupce všem požehnal.

Milan Glaser

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.