Petrův nástupce: Kdyby se křesťanství nevztahovalo k Ráji, redukovalo by se na etiku

6.11.2016 

V poledne se navzdory vydatnému dešti shromáždilo několik desítek tisíc lidí pod okny apoštolského paláce na Svatopetrském náměstí, aby si vyslechli pravidelnou papežovu promluvu před mariánskou modlitbou Anděl Páně.
Papež komentoval dnešní evangelium (Lk 20,27-38) o Ježíšově disputaci se „saduceji, kteří nevěřili ve vzkříšení a vztah k Bohu chápali pouze na rovině pozemského života.“ Ti přišli s vykonstruovaným případem několikrát po sobě vdané, ovdovělé a znovu provdané ženy, a ptali se Ježíše, kterému muži bude tato žena patřit po vzkříšení.

Ježíš se do jejich léčky nechytil a vyjádřil pravdu o vzkříšení; objasnil, že posmrtný život se od pozemského liší. Tazatelům vysvětluje, že kategorie tohoto světa nelze přenášet na skutečnosti onoho světa, které jsou větší než to, co vidíme v tomto životě. Říká totiž: „Lidé tohoto světa se žení a vdávají. Ale ti, kdo budou uznáni za hodné dosáhnout onoho světa a vzkříšení z mrtvých, nebudou se ženit ani vdávat“ (vv. 34-35). Těmito slovy chtěl Ježíš vysvětlit, že v tomto světě žijeme provizorními skutečnostmi, které končí; avšak na onom světě, po vzkříšení, už nebudeme mít smrt jako horizont a všechno - i lidské svazky – budeme žít v Boží dimenzi, proměněni. Také manželství, znamení a nástroj Boží lásky na tomto světě bude proměněno a zazáří v plném světle oslaveného společenství svatých v Ráji.
„Synové nebe a vzkříšení“ – to není jen několik privilegovaných, nýbrž všichni muži a ženy, protože spása, kterou přinesl Ježíš, je pro každého z nás. A život vzkříšených se bude podobat životu andělů (srov. 36), to znamená, že bude celý ponořen v Božím světle, cele oddán Jeho chvále ve věčnosti naplněné radostí a pokojem. Avšak pozor! Vzkříšení není pouze samotný fakt zmrtvýchvstání, nýbrž nový druh života, který postřehujeme již nyní; je to vítězství nad nicotou, které můžeme okoušet předem. Vzkříšení je základem křesťanské víry a naděje! Kdyby se křesťanství nevztahovalo k Ráji a věčnému životu, redukovalo by se na etiku, na životní filosofii. Poselství křesťanské víry však přichází z nebe, je zjeveno Bohem a přesahuje tento svět. Věřit ve vzkříšení z mrtvých je podstatné, aby každý náš skutek křesťanské lásky nebyl prchavý a samoúčelný, ale stal se zárodkem, který vzklíčí v Boží zahradě a přinese plody věčného života.

PLNÉ ZNĚNÍ papežovy promluvy před Angelus je ZDE

Potom papež František v rámci Svatého roku, jehož dnešní den byl věnován vězněným lidem, apeloval na zlepšení životních podmínek v nápravných zařízeních celého světa, aby byla plně respektována lidská důstojnost vězněných, a potom dodal:

Kromě toho bych rád zdůraznil, že je třeba se zamýšlet nad trestním právem, aby nebylo výlučně trestní, ale otevřené naději perspektivě znovuzařazení delikventa do společnosti. Chci zejména předložit ke zvážení kompetentním občanským představitelům každé země možnost udělit v tomto Svatém roce milosrdenství milost těm vězněným, o kterých se má za to, že by k tomu byli způsobilí.

Potom římský biskup obrátil pozornost k nadcházející konferenci OSN o klimatu:

Před dvěma dny vstoupila v platnost Pařížská dohoda o klimatu planety. Tento významný krok vpřed dokazuje, že lidstvo má schopnost spolupracovat na záchraně stvoření (srov. Laudato si´, 13), aby dalo ekonomii do služeb lidem a budovalo pokoj a spravedlnost. Zítra začne v Marrákéš, v Maroku, nová Konference o klimatu, jejímž cílem je mimo jiné aktualizovat zmíněnou dohodu. Doufám, že tento proces bude veden naší odpovědností za péči o společný dům.

Potom papež František obrátil pozornost ke včerejší beatifikaci 38 albánských mučedníků z dob komunistického režimu z let 1945 – 1974. Jde o dva biskupy, 21 diecézních kněží, 7 františkánů, 3 jezuity, jednoho seminaristu a 4 věřící laiky:

Včera bylo ve Skadaru v Albánii beatifikováno 38 mučedníků: dva biskupové, početní kněží a řeholníci, seminarista a několik laiků, kteří se stali obětí krutého pronásledování ateistického režimu, který v minulém století dlouho v této zemi vládl. Raději snášeli vězení, mučení a nakonec smrt, jen aby zůstali věrni Kristu a církvi. Jejich příklad ať nám pomáhá nacházet v Pánu sílu, která je oporou v těžkých chvílích a inspiruje postoj dobroty, odpuštění a pokoje.

Po společné mariánské modlitbě Anděl Páně Petrův nástupce všem požehnal.

Milan Glaser

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.