Benedikt XVI. na růženci v bazilice Santa Maria Maggiore

3.5.2008 

V sobotu v podvečer se Benedikt XVI. vydal do baziliky Panny Marie Sněžné, aby zde vedl modlitbu růžence, po níž pak krátce promluvil k přítomným věřícím, kteří pro nedostatek místa stáli i na nádvoří před bazilikou:

?S potěšením jsem přijal pozvání na tuto první sobotu měsíce května k modlitbě růžence podle krásné tradice, kterou znám od svého dětství. V paměti mojí generace totiž měsíc květen vyvolává milé vzpomínky, jež se pojí k večerním mariánským pobožnostem. Jak nevzpomenout na modlitbu růžence ve farnostech, nebo doma či na ulicích?

Společně dnes potvrzujeme, že svatý růženec není zbožnou praktikou minulosti, modlitbou jiných časů, na něž se s nostalgií vzpomíná. Růženec naopak prožívá jakoby nové jaro. Je to určitě jedno z nejvíce výmluvných znamení lásky, kterou chovají mladé generace k Ježíši a jeho Matce Marii. Tato modlitba pomáhá v nynějším uspěchaném světě klást do středu pozornosti jejího Syna, a pak to, co dělal a říkal. Recituje-li se růženec, prožívají se důležité a významné chvíle dějin spásy; prochází se přitom různými etapami Kristova poslání. Spolu s Marií se srdce nasměruje k Ježíšově tajemství. Kristus se dostává do středu našeho života, naší doby, našich měst prostřednictvím rozjímání a nazírání jeho posvátných tajemství radosti, světla, bolesti a slávy. Kéž nám Maria pomáhá přijímat do nitra milost, která z těchto tajemství plyne, aby naším prostřednictvím, počínaje každodenními vztahy, mohla ?zavlažovat? společnost, očistit ji od mnoha negativních sil a otevřít ji pro novost Boha. Pokud je totiž modlitba růžence autentická, nikoli mechanická a povrchní, ale hluboká, naplňuje pokojem a smířením a je-li uprostřed každého Zdrávasu s vírou a láskou vzýváno nejsvětější jméno Ježíš, obsahuje v sobě uzdravující moc.

Drazí bratři a sestry, děkujme Bohu, který nám dopřál prožít tento krásný podvečer naplněný milostí, a v příštích dnech tohoto mariánského měsíce, i když budeme každý ve svých rodinách a společenstvích, pociťujme i nadále svou blízkost a sjednocení v modlitbě, zejména v těchto dnech, které nás připravují na slavnost Seslání Ducha svatého. Kéž Nejsvětější Panna Maria stejně jako v počátcích církve pomáhá věřícím všech křesťanských společenství vytvářet jedno srdce a jednu duši.?

Řekl Benedikt XVI. na závěr modlitby růžence na první květnovou sobotu v bazilice Panny Marie Sněžné.

Milan Glaser

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.