14.4.2008
Jedenáct měsíců po apoštolské cestě do Brazílie odletí zítra v poledne Benedikt XVI. z římského letiště Fiumicino opět na návštěvu Amerického kontinentu. Tentokrát na šestidenní návštěvu Spojených států amerických a sídla OSN.
Podle nejnovějších statistik se ke katolické církvi v USA hlásí 67,5 miliónů z celkového počtu 300 miliónů obyvatel. Farností je tu přes 19 tisíc.
O očekávání Američanů hovoří arcibiskup Washingtonu mons. Donald Wuerl:
?Přílet papeže očekáváme s velkou radostí. Je to pro nás okamžik katecheze. Chceme, aby naši věřící, zejména mladí, pochopili, kdo je papež. Že je to Petr mezi námi, dnes. Chceme ukázat této generaci katolíků, této generaci mladých křesťanů, že církev potřebuje Petra, protože na Petru byla církev založena. Až Svatý otec Benedikt XVI. přijede, uvidíme naší vírou příchod Petra.?
Proč je podle vás dnes tolik důležité pro život mladých, pro americkou společnost, aby pochopila papežskou roli Petra?
?Protože tato generace, naše kultura, naše dnešní společnost potřebuje naslouchat evangeliu, slyšet a přijmout to, že existuje duchovní dimenze lidského života. My ve Spojených státech žijeme ve velkém spěchu a pozornost se tříští do mnoha směrů bez toho, aby se zaměřila na onu důležitou skutečnost, že každý lidský život má svou duchovní dimenzi. Potřebujeme kontakt, rozhovor, vztah s Bohem. Svatý otec toto poselství přináší. Je to poselství univerzální. Platí pro všechny. Nejen pro katolíky, ale pro všechny. Jeho přítomnost bude přítomností člověka, kněze, biskupa, toho, kdo prezentuje vztah s Bohem. To podle mě také vysvětluje proč je papežův přílet očekáván s takovým nadšením.?
Spojené státy žijí v rozporuplné situaci, v kontrastu různých kultur. V obavě, jež je typická pro dnešní kulturu, že náboženství je důvodem rozdělení...
?Ano, alespoň to mnozí říkají. Já vidím věci trochu jinak. Podle mě náboženství dává naději, že je zde možnost stavět mosty mezi různými složkami kultury, že je možné začít budovat společnost skutečně spravedlivou a dobrou. Náboženství v podstatě hovoří o spravedlnosti, opravdové náboženství hovoří o míru, o pravdě a o lidských vztazích. Proto dnes hlas náboženství, hlas všech organizovaných náboženství, přináší prvek, který je podstatný pro dobrou, pozitivní společnost. Z tohoto důvodu věřím, že dialog, který dnes probíhá mezi katolíky a židy, katolíky a muslimy, mezi katolíky a všemi ostatními náboženstvími, otevírá dveře pro nový čas života naší společnosti, čas porozumění, respektu a možnosti žít a pracovat společně na vytvoření dobré společnosti.?
Ve Washingtonu se papež potká s představiteli různých náboženství...
?Ano, toto setkání představitelů všech náboženství, které je na programu poslední den návštěvy Svatého otce, dá možnost ukázat všem národům, že papež bere mezináboženský dialog velmi vážně. Pro nás je pak to příklad, jak pokračovat v těchto rozhovorech.?
Říká k návštěvě Benedikta XVI. ve Spojených státech arcibiskup Washingtonu Donald Wuerl.
Markéta Šindelářová
Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.