12.4.2008
Benedikt XVI. zaslal poselství účastníkům sympozia, pořádaného Papežskou radou Iustitia et Pax na téma ?Odzbrojení, rozvoj a mír. Perspektivy integrálního odzbrojení?. V dopise adresovaném předsedovi zmíněné rady kardinálu Renato Martinovi, papež nejprve nastiňuje výchozí podmínky úspěšnosti odzbrojovacího procesu. ?Každý člověk ? čteme v papežově poselství ? je povolán odzbrojit vlastní srdce a být především tvůrcem pokoje?. Benedikt XVI. poukazuje na úzkou souvislost mezi odzbrojením, rozvojem a mírem, připomíná legitimní obranu, jakožto nezcizitelné právo každého státu, ale podotýká, že ?z toho neplyne dovolenost zbrojení v jakémkoli stupni?, nýbrž, že je přitom třeba respektovat určitý ?princip dostatečnosti?. Jinak ? píše papež ? dochází k paradoxu, že státy ohrožují život a pokoj toho lidu, o jehož obranu usilují, a zbrojení jakožto záruka míru stává se tragickou přípravou války?.
Při pohledu na situaci, v níž se dnes lidstvo nachází, poznamenává papež, ?je možné upadnout do oprávněné neútěchy a rezignace: v mezinárodních vztazích se zdají převažovat nedůvěra a osamocení a totální válka se jako hrůzné proroctví hrozí stát tragickou realitou?. ?Válka však není nikdy nevyhnutelná a mír je vždycky možný, ba dokonce povinný,? píše papež. ?Je čas změnit běh dějin, obnovit důvěru, pěstovat dialog a živit solidaritu?. Právě to jsou ony ?ušlechtilé cíle, které inspirovaly zakladatele Organizace spojených národů, které ? čteme v papežově poselství těsně před jeho návštěvou na půdě OSN ? jsou skutečnou a opravdovou zkušeností přátelství mezi národy?. Dnes více než kdy před tím, zdůrazňuje papež, ?je zapotřebí rozhodného kroku mezinárodního společenství ve prospěch míru? ve snaze o to, ?aby se ekonomie řídila službou lidské osobě, solidaritě a nikoli pouhým ziskem?. Rozvoj musí zahrnovat také morální a duchovní dimenzi. Jedině cestou integrálního a solidárního humanismu, v jehož kontextu dostává etickou a duchovní dimenzi také otázka odzbrojení, bude moci lidstvo dojít vytouženého, pravého a trvalého míru, podotýká Benedikt XVI. v závěru svého poselství účastníkům sympozia Papežské rady Iustitia et Pax.
Předseda této papežské rady kard. Renato Martino v rozhovoru pro Vatikánský rozhlas odpovídá na otázku, co bylo smyslem zmíněného sympozia:
?V první řadě postavit do středu našich reflexí o míru problematiku odzbrojení a tedy oživit nasazení a pozornost církve a křesťanů ke složité problematice odzbrojení. A potom, nastartovat v rámci mezinárodního společenství institucionální procesy, spojené s odzbrojováním. Žijeme, bohužel, v období, kdy se zdá, že otázce odzbrojení se nedostává té pozornosti, kterou si zasluhuje. Myslím si, že došlo i k jakési přestávce v tomto procesu, protože hrozba terorismu přesvědčila veřejné mínění, že je potřeba zbrojit za účelem obrany společnosti před terorismem. Ale je tu ještě další věc! Papežská rada chtěla také poukázat na to, jak je odzbrojení těsně spjato s dalším tématem, kterým je rozvoj. Jsme nyní užaslými svědky paradoxu: zvyšují se výdaje na zbrojení a zároveň ve světě roste chudoba. Prohlubují se rozdíly a chudým je upírána budoucnost.?
Co je možné udělat pro zpomalení či zastavení zbrojení? ?Podle mého názoru lze udělat trojí: šířit poznatky, týkající se zbrojení a výdajů na ně jako předpoklad autentické výchovy lidí k míru, za druhé prosazovat ekumenické i mezinárodní nasazení různých náboženství v oblasti odzbrojování a za třetí přicházet s konkrétními, realizovatelnými a průchodnými návrhy na redukci výroby zbraní. Je nezbytné především jednat a přičiňovat se o to, aby odzbrojení bylo zasazováno do kontextu procesu lidského rozvoje, zejména v chudých zemích.?
Říká kard. Martino, předseda Papežské rady Iustitia et Pax na závěr sympozia o odzbrojení.
Milan Glaser
Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.