29.12.2007
V hlavním městě Madrid se bude zítra v den svátku Svaté Rodiny na náměstí Plaza de Colón konat manifestace ?Na podporu křesťanské rodiny?, pořádaná madridskou arcidiecézí také u příležitosti 25. výročí první návštěvy Jana Pavla II. ve Španělsku. Je očekáváno 1,5 milionu lidí, zúčastní se španělští kardinálové a kolem 50 biskupů a představitelů různých hnutí a společenství. Do akce se zapojilo např. hnutí Sant´Egidio, Comunione e liberazione, Neokatechumenální cesta a hnutí Charismatické obnovy, přečteno bude také poselství zakladatelky hnutí Fokoláre Chiary Lubich. Účastníky manifestace na hlavním madridském náměstí pozdraví v přímém přenosu prostřednictvím velkoplošných obrazovek také Benedikt XVI. ve své polední promluvě před modlitbou Anděl Páně. Pro Vatikánský rozhlas přibližuje tuto akci jeden z iniciátorů této akce Kiko Argüello, zakladatel Neokatechumenální cesty.
Jak říká sám slogan, jde o podporu křesťanské rodiny. Podporu křesťanské rodiny uprostřed dnešní Španělské reality. Po zavedení zrychlené rozvodové procedury lidově zvané ?expres? bylo v šesti měsících rozvedeno 100 tisíc rodin a rozvody se zvýšily o 75%. Dnes to vypadá jakoby se všichni rozváděli, ale není to pravda. Existuje mnoho katolických rodin. Je třeba ukazovat krásu rodiny, podporovat rodinu křesťanskou, která je tou nejkrásnější věcí na světě, protože je výrazem lásky Boží.
Nepůjde však o manifestaci politického či polemického charakteru, jak bylo řečeno, ale o velkou slavnost na svědectví krásy a důležitosti rodiny pro celou společnost?
Přesně tak. Je pořádaná námi, Comunione e liberazione a dalšími hnutími a církevními komunitami. Všichni jsme zajedno. Bylo to dílo Ducha svatého. Opravdu jsme viděli, jak je Duch svatý oporou rodiny v celé Evropě a chceme, aby toto setkání bylo teprve začátkem. Chceme ji později uvést také do Berlína, Vídně a dalších evropských měst. Křesťanskou rodinu je třeba podpořit, protože jsme menšinou, a nacházíme se ve velice vážné situaci. Severní Evropa, která rodinu zničila, vzniká společnost, kde 70% lidí žije o samotě, jak např. ve Švédsku. Vláda s tím má velké starosti, protože všichni žijí sami.
Papež řekl, že rodinné hodnoty nejsou jenom katolické nebo konfesní, ale patří celému lidstvu..
Nepochybně. A papež Jan Pavel II., když přijel do Madridu řekl: ?Budoucnost lidstva prochází rodinou?. Budoucností jsou děti. Problémem je mládež. Mládež, která byla svědkem nenávisti mezi svými rodiči doma, si nese smrtelná zranění po celý život. Pokud k rozvodu dochází, když je dětem mezi 9 a 11 lety, nesou si citová zranění po celý život. To se samo nevyléčí. Co se děje v celé Evropě je hrůza. Je to smrtící atentát na rodinu.
Jaké jsou tedy vaše naděje?
Doufáme, že křesťanská společenství budou rodinu podporovat. My Neokatechumenálové máme ve farnostech křesťanskou zkušenost malých společenství. Nemáme rozvody a rodiny netroskotají, protože rodina je podporována společenstvím. Zůstane-li rodina sama, pak se ve společnosti, která dnes naprosto odporuje všem jejím hodnotám, neudrží.
Loni se konal Den rodiny v Římě, zítra v Madridu. Rodiny si tedy začínají uvědomovat, že je třeba se mobilizovat a rodinu bránit?
Absolutně. V nebezpečí je budoucnost Evropy. Je to děsivé, protože nakonec všichni žijí osamoceni, sami.. A lidé, kteří žijí sami, podléhají stále v rostoucí míře sebevraždám, alkoholismu atd. Vlády jsou tím velmi znepokojeny. Po té co ztroskotalo společné soužití, se lidé rozhodují žít o samotě a stárnou s problémy vskutku ohromnými. Ve hře je mnoho budoucích věcí.
Milan Glaser
Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.