3.12.2007
říká italský novinář Giuliano Ferrara o encyklice Spe salvi
Novou encykliku Benedikta XVI. o křesťanské naději Spe salvi, která vzbudila velký zájem, komentuje - v Itálii velmi známý - novinář Giuliano Ferrara. Není přitom bez zajímavosti, že Ferrara není věřící. Pro Vatikánský rozhlas o nové encyklice říká:
Zdá se mi, že papežovým východiskem je toto: V moderním světě už není naděje. Je tu však výhled, což je pojem odlišný: životní vyhlídky, vyhlídka na uzdravení, vyhlídka bohatství. Na místo naděje jsme položili určitý druh prognózy, ale z prognóz není možné žít, nežije se ze samotného života, žije z něčeho, co život přesahuje. Tento život, který křesťané dobře znají ? protože podle nich jde o teologální ctnost ? se nazývá naděje a to je to, co moderní svět v podstatě nejvíce potřebuje a čehož nedostatek pociťuje. Papež laskavě a bratrsky promlouvá k srdci moderních lidí právě na tom území, jež je pro ně nejchatrnější, na území, kde by rádi víc věřili, doufali a milovali, ale místo toho to dovedou méně.
V encyklice Spe salvi se křesťanská naděje stává možností vykoupení člověka ve srovnání s nepodařenými revolucemi, jak té francouzské, tak té marxistické. Jak se vám jeví tento papežův výklad dějin?
Geniální. Za zásadní pasáž považuji tu, kde říká: jak jste si mohli myslet, že sociální struktura vyřeší problém dobra, když existuje a vždycky bude existovat svoboda člověka, tedy podstatná svoboda člověka volit mezi dobrem a zlem? Kritika materialismu Karla Marxe, kterého však Papež i oceňuje, protože chápe jeho - jak říká - schopnost analytického úsudku, spočívá v tom, že uvěřil v to, že ekonomické struktury vyřeší problém dobra, obecného blaha. A to je omyl materialismu. Je to tedy kritika největší a nejhorší ideologie naší doby, která je naprosto na místě pro kohokoli, kdo je schopen dívat se bez předsudků.
Jak bude podle vás přijata výzva Benedikta XVI. k sebekritice, k níž vyzývá moderní dobu?
Z jedné strany bude přijata shovívavě a s ostnem nelibosti, avšak z druhé bude přijata jako tajemný vpád silného myšlení, které se nás týká, které mluví o námaze života. Je to skvostná výzva a tedy znamení silně prostoupené racionální a filosofickou povahou, která je v křesťanství také přítomna; je to odkaz na správný a dobrý život, na elementární city, které vedou k životu, jež má smysl.
Říká italský novinář Giuliano Ferrara o nové encyklice Benedikta XVI. Spe salvi.
Přeložil Milan Glaser
Česká sekce RV
Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.