15.8.2007
Slavnost Nanebevzetí Panny Marie je nejen ve Vatikánu, ale v celé Itálii dnem pracovního volna. Slunečný den, který ani letos nechyběl, v těchto zeměpisných šířkách krásně ladí s teologickým obsahem tohoto letního mariánského svátku. Pro Castel Gandolfo, malebné městečko nad sopečným jezerem Albano, které v tomto období hostí Svatého otce, je slavnost Nanebevzetí Panny Marie místem tradičního setkání farnosti s Kristovým náměstkem, který přichází do zdejšího farního kostela slavit liturgii. Do kostela sv.Tomáše Villanova, jež leží na opačném konci náměstí než papežská rezidence, není daleko. Přibližně sto metrovou vzdálenost, která je mezi kostelem a rezidencí, proto papež překonává pěšky, což je příležitost, kterou si zejména místní obyvatelé nedají ujít, aby přišli Petrova nástupce pozdravit. Nechybějí ovšem ani přespolní.
Krátce před příchodem Benedikta XVI. přichází do kostela také papežův bratr Mons. Georg Ratzinger, což i neznalým prozradí jeho tvář. Cestou do kostela se Svatý otec postupně zastavuje u jednotlivců, tvořících špalír, zejména u dětí. Přesně v osm hodin dopoledne pak Benedikt XVI. zahájil mši svatou. Do posledního místečka zaplněný farní kostel spolu s nevelkým, zalidněným náměstím, které je v tuto dobu ještě zahaleno přívětivým stínem, vytvářely ovzduší klidné usebranosti a radosti. Spolu se Svatým otcem koncelebrovali státní sekretář kard. Bertone, místní diecézní biskup a samozřejmě zdejší farář.
Ve své homilii ze slavnosti Nanebevzetí Svatý otec vybízel k ?odvaze žít? jako Maria, navzdory všem hrozbám draka?, protože ?láska je silnější než sobectví?. Papež rozvinul obrazy z prvního mešního čtení, z knihy Zjevení, kde je řeč o ?ženě oděné sluncem a mocném rudém draku? a to za pomoci sv.Augustina, který vykládá celé dějiny lidstva jako zápas mezi dvěma láskami: láskou k Bohu, která vede k sebezapření, a láskou k sobě, která vede k pohrdání Bohem a bližními. Benedikt XVI. vykreslil různé historické podoby apokalyptického obrazu draka, který symbolizuje onu falešnou lásku k sobě, absolutní sobectví, teror: od římského císařství až po ideologické diktatury 20.století. Potom ženu oděnou sluncem a zároveň ženu souženou a trpící, v níž spatřuje jednak Ježíšovu Matku a potom také církev, která je v každé době soužena, když v bolestech přivádí Krista na tento trpící svět.
Benedikt XVI. mimo jiné řekl:
?I dnes existuje drak novými, různými způsoby. Existuje ve formě materialistických ideologií, které nám tvrdí: Je nesmysl myslet na Boha, je nesmysl zachovávat Boží přikázání, to jsou věci doby minulé. Pouze žít svůj vlastní život má cenu. Vzít si během této krátké chvíle svého života všechno, co si lze vzít. Cenu má jen konzum, sobectví, zábava. Toto je život. Tak máme žít, přičemž se znovu zdá nesmyslným vzepřít se této dominující mentalitě a jejímu mediálnímu, propagandistickému tlaku. Zdá se nemožné myslet i dnes na Boha, který stvořil člověka a který se stal člověkem a je pravým vládcem světa. I tento drak se zdá nepřemožitelný, ale i dnes zůstává pravdou, že Bůh je silnější než drak, že vítězí láska a nikoli sobectví.?
?A potom je tu žena, která trpí, která musí utíkat, která rodí s bolestným křikem ? a to je i církev, církev putující všemi dobami. V každé generaci musí porodit Krista, přivést jej na svět s velkou bolestí do tohoto trpícího světa. V každé době žije jako na poušti a je pronásledována drakem. Ale v každé době žije církev, Boží lid také ve světle Boha a Bůh ji živí, jak říká evangelium, živí ji sám v sobě chlebem Svaté Eucharistie. A v celém tomto soužení ve všech nejrůznějších situacích v různých částech světa církev vítězí právě tím, že trpí. A je to přítomnost, záruka lásky Boží proti všem ideologiím nenávisti a sobectví. Zajisté vidíme, že i dnes chce drak pohltit Boha, který se stal dítětem.
Nebojte se proto Boha. Boj je již dokonán. I dnes je tento slabý Bůh silný: je pravou silou. A takto je slavnost Nanebevzetí pozváním k tomu, mít důvěru v Boha a také pozvání napodobovat Marii jak sama řekla: Jsem služebnice Páně, dávám se do služeb Pánu. Takové je ponaučení: vydat se její cestou, život dávat a nikoli brát.?
Řekl mimo jiné Benedikt XVI. v dnešní homilii.
PLNÉ ZNĚNÍ homilie Benedikta XVI. je ZDE
Milan Glaser
Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.