30.12.2003
Včera byl v Burundi zavražděn apoštolský nuncius, mons. Michael Aidan Courtney. Vatikánský státní sekretariát potvrdil zprávu agentury Misna. K tragické události došlo v Minago, 50 km od hlavního města Bujumbura, během jedné z pastoračních cest. Automobil, ve kterém vatikánský reprezentant cestoval v doprovodu dalších dvou osob, kněze a chlapce kterému nabídl převoz, a řidiče, napadli neznámí ostřelovači. 58-ti letý arcibiskup Courtney podlehl zraněním po převezení na kliniku ?Prince Rwagasore? v hlavním městě, během chirurgického zákroku. Podle zprávy z nemocnice byl nuncius Courtney zasažen třemi ranami, z nichž jednou do hlavy. O původcích atentátu není známo nic konkrétního.
Mons. Michael Courtney, titulární arcibiskup v Eanach Dúin a apoštolský nuncius v Burundi, se narodil v irském Nenagh 5. února 1945. Na kněze byl vysvěcen roku 1968. V diplomatických službách Svatého stolce působil od roku 1980. Zastupoval Vatikán postupně v Jižní Africe, v Senegalu, Indii, Jugoslávii, na Kubě a v Egyptě. Téměř pět let od konce roku 1995 zastával funkci Stálého pozorovatele při Radě Evropy ve Štrasburgu. Apoštolským nunciem v Burundi byl jmenován 18. srpna roku 2000. V současné době čekal na odjezd na Kubu, kde měla jeho diplomatická mise pokračovat.
Svatý otec zaslal kondolenční telegram arcibiskupovi z Gitegy, Mons. Simonu Ntamwanovi, předsedovi biskupské konference Burundi. ?Hluboce otřesen zprávou o násilné smrti Jeho Excelence mons. Michaela A. Courtneyho, apoštolského nuncia v Burundi, vyjadřuji svou duchovní blízkost a hlubokou soustrast biskupské konferenci a katolické církvi v Burundi. Modlím se k Pánu Života, aby přijal do svého Království světla a pokoje toho, kdo po více než tři roky každodenně prokazoval podporu Petrova nástupce všem Burunďanům, a vyzývám všechny, aby každý den usilovali o následování Krista v odmítání násilí, které je cestou bez budoucnosti a v prosazování trvalého míru, založeného na spravedlnosti, úctě k člověku a bezpečnosti pro všechny,? čteme v telegramu podepsaném Janem Pavlem II.
Vražda apoštolského nuncia šokovala vatikánské diplomatické kruhy. Jde o čin, který v moderní historii nemá obdoby. Ani v nejobtížnějších obdobích 20. století, jakými byly II. světová válka nebo studená válka, nebyl nikdy velvyslanec Svatého stolce zavražděn. V okamžicích, kdy byl ohrožen jeho život, býval vypovězen ze země. Apoštolský nuncius není jen diplomatem, ale zástupcem Římského papeže jak pro státní autority, tak pro církevní hierarchii. Podle starého zvyku, potvrzeného jak Vídeňským kongresem roku 1815 tak Vídeňskou konvencí z roku 1961 je ve všech státech děkanem diplomatického sboru. Prezident Burundi Domitien Ndayzeye prohlásil ve státní televizi, že v oblasti, kde došlo tragédii již několik dní dochází ke střetům státních vojsk s povstalci Oddílů národního osvobození. Zároveň vyslovil přesvědčení, že šlo o připravenou vraždu. Uvedl také, že bude zahájeno pátrání po pachatelích. Hluboký zármutek nad tragickou smrtí mons. Courtneyho vyjádřil také Generální sekretář OSN, Kofi Annan. V prohlášení zveřejněném na internetových stránkách OSN uvedl, že si velmi cenil klidného a účinného způsobu, jakým nuncius přispíval k mírovému procesu v Burundi, a vyjádřil naději, že pachatelé zločinu budou brzy předáni spravedlnosti.
Doposud není zřejmé zda se arcibiskup Courtney stal cílem atentátu nebo zda se ocitl uprostřed konfliktu nešťastnou náhodou. O názor jsme požádali xaveriánského misionáře, žijícího v Burundi, otce Claudia Marana:
"Nic není vyloučené. Těžko pochopit, jak je možné, že z 5 nábojů tři zasáhly přímo jeho tělo. Auto je vždy opatřeno vlajkou, muselo se tedy vědět, kdo je uvnitř. Nic nevíme. V zemi, kde je válka se nikdy nic neví," uvedl Marana.
Na otázku, jak byla zpráva přijata v jeho zemi, Marana hovořil o velkém zděšení: "Já jsem nyní v Centru mládeže a zpráva jsme přijali s otřesením a hrůzou. Biskup, nuncius, byl vždy člověkem dialogu. Vždy pracoval pro pokoj, pro smíření. Často přicházel také sem, do Centra. Často nám pomáhal. Byl člověkem, která skutečně věřil v mír, věřil v práci, kterou konal. Pracoval na politické úrovni, na úrovni velvyslance, aby se do země vrátil pokoj," prohlásil Marana.
Burundi je malý vnitrozemský stát v centrální Africe těsně pod rovníkem, obývaný z velké části příslušníky kmene Hutu. 67% obyvatel se hlásí ke křesťanství, ostatní vyznávají většinou domorodá náboženství. V současné době prožívá delikátní období mírového procesu po občanské válce, která podle odhadů stála životy tří set tisíc lidí.
Česká sekce RV
Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.