12.3.2007
Rozhovor s P. Franco Morettim, redaktorem komboniánského časopisu Nigrizia
Dramatická situace v súdánském Dárfúru je na programu zasedání Rady pro lidská práva Organizace spojených národů. Skupina expertů této rady představila dnes ráno v Ženevě zprávu, ve které konstatuje povinnost mezinárodní komunity chránit civilní obyvatelstvo v Dárfúru před zločiny proti lidskosti. Studie potvrzuje, že k zločinům dochází za souhlasu a přímé účasti súdánské vlády, ve spolupráci s arabskými jednotkami janjaweed. Bilance obětí je děsivá. Od vypuknutí konfliktu v únoru 2003 si útoky proti civilnímu obyvatelstvu vyžádaly 200 tisíc životů a více než dva a půl milionu lidí muselo opustit své domovy. Komise Rady pro lidská práva OSN kromě toho dopěla k závěru, že súdánská vláda nemá jakýkoliv zájem na spolupráci se Spojenými národy. U našeho mikrofonu je P. Franco Moretti, redaktor komboniánského časopisu Nigrizia, který se právě vrátil ze Súdánu:
?Situace v Dárfúru je rozhodně velmi kritická. Někteří dokonce začínají mluvit o pomalé Rwandě číslo dvě, protože vláda je rozhodnuta tamní etnika prostě vyhladit. My jsme přistáli v Niala a podařilo se nám navštívit různé tábory uprchlíků, žijí v naprosto katastrofální situaci. Co nás ale šokovalo, bylo to, že když jsme přistáli na letišti v Niala, viděli jsme pět vojenských letadel Mig, které patří regulérní súdánské armádě. Viděli jsme tři z nich odlétat a po několika hodinách jsme dostali zprávu, že byla zničena vesnice asi 15 km od města. Nějakých 50 m od těch letadel stály džípy a transportéry AMIS, tedy Mise africké unie v Súdánu. Ale nedělaly nic. Pokud OSN v Dárfúru výrazně nezasáhne, vyhlazování bude pokračovat.?
Jaké zájmy spojují súdánské vojáky s Janjaweed?
Súdánské vládě hrozí ztráta jižní části země. Referendum pravděpodobně povede k rozdělení státu, tedy k nezávislosti jižního Súdánu. Chartúm se tedy obává, že Dárfúr bude požadovat nezávislost. Obyvatelé Dárfúru k tomu skutečně směřují. Pak je tady jistota, že na tomto území jsou naleziště nafty a uranu. Také proto Chartúm nechce tento region ztratit, musíme si uvědomit, že jde o rozlohu srovnatelnou s velikostí Francie. Nejlepší způsob, jak o něj nepřijít, vidí v ničení tamní populace, chce ji donutit k útěku a pak tam importovat arabské obyvatelstvo. V takovém případě by totiž v případném referendu zvítězilo ano pro Chartúm.
Pokud jde o oběti těchto systematických zločinů, víme, že jde zejména o animisty, ale jsou mezi nimi také křesťané...
V Dárfúru je nejméně 90 tisíc křesťanů. Pronásledováni byli vždycky, i když těch několik katolických misí, které tam působí, jsou poměrně svobodné a mohou pomáhat lidem. Dělají, co mohou, ale život v Dárfúru je obtížný.
Česká sekce RV
Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.