Po celý rok se musíme modlit za jednotu křesťanů

17.1.2007 

Benedikt XVI. na generální audienci 17. ledna 2007

Drazí bratři a sestry,
zítra začíná Týden modliteb za jednotu křesťanů, který osobně zakončím v bazilice sv. Pavla za hradbami 25. ledna slavením nešpor, na něž jsou pozváni i představitelé jiných církví a církevních společenství Říma. Dny od 18. do 25. ledna ? v jiných částech světa je to týden v době Letnic ? jsou obdobím velkého nasazení a modlitby všech křesťanů, kteří přitom mohou využít modlitební texty vypracované Papežskou radou pro podporu jednoty křesťanů a Komisí ?Víra a řád? Světové ekumenické rady církví. Sám jsem mohl pocítit jak živá je touha po jednotě během setkání, které jsem měl s různými představiteli církví a církevních společenství během posledních let a zejména velice dojemným způsobem při nedávné návštěvě Ekumenického patriarchy Bartoloměje I. v Istanbulu v Turecku. O těchto a dalších zkušenostech, které rozšířili moje srdce v naději, se vrátím obšírněji příští středu. Cesta k jednotě je zajisté dlouhá a nesnadná; je však třeba neochabovat a kráčet dál ve spolehnutí se především na podporu Toho, který před odchodem do nebe, přislíbil svým: ?Hle, já jsem s vámi po všechny dny až do konce světa!? (Mt 28,20). Jednota je darem Božím a plodem činnosti jeho Ducha. Proto je důležité modlit se. Čím více se blížíme ke Kristu, obrácením se k jeho lásce, tím více se blížíme také jedni ke druhým.

V některých zemích, včetně Itálie, předchází Týdnu modliteb za jednotu křesťanů Den hebrejsko-křesťanské reflexe, který připadá právě na dnešek 17. ledna. Již takřka dvacet let Italská biskupská konference věnuje tento Den judaismu za účelem propagace jeho poznání a vážnosti a na podporu vzájemného vztahu přátelství mezi komunitou křesťanskou a hebrejskou, vztahu, který se pozitivně rozvinul po Druhém vatikánském koncilu a po historické návštěvě Božího služebníka Jana Pavla II. v Hlavní římské synagoze. Také hebrejsko-křesťanské přátelství k tomu, aby rostlo a bylo plodné, musí být založeno na modlitbě. Vybízím proto všechny, aby se dnes obrátili s naléhavou modlitbou k Pánu, aby se hebrejové a křesťané vzájemně ctili a spolupracovali ve světě na spravedlnosti a pokoji.

Biblické téma, které se nabízí ke společné reflexi a modlitbě v tomto týdnu, zní: ?I hluchým dává sluch a němým řeč? (Mk 7,31-37). Jsou to slova vzatá z Markova evangelia a vztahují se k Ježíšovu uzdravení hluchoněmého. V tomto krátkém úryvku evangelista vypráví, jak Pán, poté co vložil prst do uší a dotkl se slinou jazyka hluchoněmého, způsobil zázrak slovy: ?Effatha?, což znamená: ?Otevři se!? A jakmile se mu otevřel sluch a rozvázal jazyk, vzbudil onen člověk úžas celého okolí tím, že vyprávěl, co se mu přihodilo. Každý křesťan, duchovně hluchý a němý v důsledku hříchu, dostává křtem schopnost naslouchat Božímu slovu a hlásat je bratřím. Od tohoto okamžiku je dokonce jeho úkolem růst v poznání a lásce Krista tak, aby mohl účinně zvěstovat a dosvědčovat evangelium.

Toto téma, které vyzdvihuje oba aspekty misijního poslání každého křesťanského společenství ? hlásání evangelia a svědectví lásky ? zdůrazňuje také to, jak důležité je tlumočit Kristovo poselství konkrétními iniciativami solidarity. Usnadňuje to cestu k jednotě, protože lze říci, že každá útěcha ?i ta sebemenší, kterou křesťané společně poskytnou bližnímu v utrpení, přispívá také ke zviditelnění jejich společenství a jejich věrnosti Pánovu přikázání. Modlitba za jednotu křesťanů se však nemůže omezovat pouze na jeden týden v roce. Jednomyslná modlitba k Pánu za to, aby On uskutečnil ? v čase a způsobem jemu známým ? plnou jednotu všech svých učedníků, se musí rozšířit na každý den roku. Soulad úmyslů ve službách útěchy v utrpení člověka, hledání pravdy Kristova poselství, obrácení a pokání jsou navíc povinnými etapami, jejichž prostřednictvím se každý křesťan hodný toho jména musí spojit s bratrem v modlitbě za dar jednoty a společenství. Proto vás vybízím, abyste tyto dny strávili v ovzduší rozjímání a naslouchání Božímu Duchu, aby se uskutečnili významné kroky na cestě k plnému a dokonalému společenství mezi všemi Kristovými učedníky. Kéž nás Panna Maria, kterou vzýváme jako Matku Církve a Pomocnici všech křesťanů, podpoří v naší cestě za Kristem.

Přeložil Milan Glaser

Česká sekce RV

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.