2.2.2021
Itálie. Převážně katolické Hnutí fokoláre, známé též jako Dílo Mariino, po příštích šest let povede osmapadesátiletá Margaret Karramová. Narodila se v Haifě a stává se tak první ženou neitalského původu v čele hnutí, které ve čtyřicátých letech minulého století v severoitalském Tridentu založila Chiara Lubichová a po jejím úmrtí v minulých dvanácti letech vedla původem jihoitalská právnička a teoložka Maria Voce.
K Hnutí fokoláre se hlásí zhruba dva miliony lidí ve 182 zemích, včetně České republiky, z toho 120 tisíc v úzkém slova smyslu, mezi nimiž najdeme také četné biskupy. Prezidentkou se podle stanov vždy stává žena, což ovšem poukazuje především na aspekt služby, a její volbu potvrzuje vatikánský Úřad pro laiky, rodinu a život. Margaret Karramová byla zvolena v neděli 31. ledna při virtuálním plenárním shromáždění (24.1.-7.1.), kterého se účastní 359 členů hnutí z celého světa, zastupujících různé kultury, generace, povolání, duchovní stavy a náboženská vyznání. Jejich představitele v sobotu přijme rovněž papež František při audienci v aule Pavla VI.
Katolička Karramová kromě rodné arabštiny hovoří řadou jazyků a má bohaté zkušenosti v oblasti mezináboženského a mezikulturního dialogu. Po judaistických studiích na Hebrejské univerzitě v Los Angeles působila na odpovědných místech v rámci hnutí jak v této metropoli, tak v Jeruzalémě. Spolupracovala také s několika komisemi a organizacemi pro podporu dialogu mezi třemi monoteistickými náboženstvími, kupř. biskupskou komisí pro mezináboženský dialog, sborem katolických ordinářů Svaté země a organizací ICCI (Mezináboženská koordinační rada v Izraeli). 14 let pracovala na italském generálním konzulátu v Jeruzalémě. Půldruhého desetiletí byla zaměstnána na italském generálním konzulátu v Jeruzalémě.
Od roku 2014 působí v Mezinárodní centru Hnutí fokoláre jako poradkyně pro oblast Itálie a Albánie a je spoluzodpovědná za dialog mezi církevními hnutími a novými katolickými komunitami. V roce 2013 jí bylo uděleno ocenění „Mount Zion Award“ za usmíření; dostala ho společně se židovskou vědkyní a badatelkou Yiscou Harani za své úsilí o rozvíjení dialogu mezi různými kulturami a náboženstvími. V roce 2016 obdržela mezinárodní cenu sv. Rity za podporu dialogu v každodenním životě mezi křesťany, židy a muslimy, mezi Izraelci a Palestinci. Jako členka křesťanské delegace se účastnila modlitby za mír ve Svaté zemi ve Vatikánských zahradách, k níž před více než šesti lety (9.6.2014) papež František pozval tehdejšího izraelského prezidenta Šimona Perése a palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse.
Jana Gruberová
Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.