Misijní biskup: Lidé se znovu schovávají v kostelech

14.1.2021 

Středoafrická republika. Situace ve Středoafrické republice se stále více destabilizuje. Povstalci přejímají kontrolu nad dalšími městy a vesnicemi. V jejich rukou je v této chvíli 80 procent území země a hlavní město je v obležení. Povstalci požadují zneplatnění prezidentských voleb a ohlášení přechodné vlády. “Naše kostely, semináře a misie se znovu plní vystrašenými lidmi, kteří nevědí, co je čeká,” říká pro Vatikánský rozhlas polský misijní biskup Mirosław Gucwa.

Působí jako sídelní biskup ve městě Bouar, které bylo před několika dny napadeno dokonale ozbrojenými povstalci. Nechali za sebou oběti a mnoho raněných, protože vládní vojsko se mohutně bránilo. “Město je jako po vymření. Povstalci sice civilisty přímo nenapadají, ale po zkušenostech z předchozími nepokoji, se bojí,” říká biskup Gucwa. Poznamenává, že jeden z vůdců povstání přesvědčoval civilisty, aby opustili kostely a vrátili se do svých domovů. “Během nedělní liturgie povstalci pochodovali před kostelem. V homilii jsem zdůraznil, že nemůže být řeči o návratů civilistů, dokud jsou ve městě povstalci se zbraněmi,” říká polský misionář. Na posluchače našeho rozhlasu se obrací s prosbou o modlitbu za mír v této zemi sužované vleklým konfliktem. Prosí také o konkrétní materiální pomoc.

“Když došlo k vážnému střetu mezi vojskem a povstalci, lidé masově opouštěli domy a utíkali se skrýt na pole, někteří do semináře kapucínů, do katedrály, do farnosti P. Marie Fatimské nebo do kláštera otců karmelitánů. Jde o několik tisíc lidí. Dnes je poměrně klidně. Lidé se však bojí vrátit do svých domovů, protože rebelové jsou stále ve městě, obsadili strategická místa. V pohotovosti jsou také vojáci, kteří očekávají posily z hlavního města. Rodiny, které přišly do církevních areálů, si s sebou přinesly trochu zásob, které jim dovolí na pár dní přežít. Snažíme se - nakolik je to možné - pomáhat dětem, starým lidem a chudým. Obrátili jsme se s prosbou o pomoc na humanitární organizace. Doufám, že v příštích dnech pošlou potraviny, hygienické prostředky a oblečení.”

Biskup Gucwa se svěřil, že prožívá tyto dny s neklidem. 19. ledna má ústavní soud ohlásit výsledky voleb. Pokud potvrdí volbu dosavadního prezidenta Faustina-Archange Touadera, povstalci ohlásili pochod na hlavní město. 

“Prosincové volby lze těžko považovat za demokratické. Lidé nešli k urnám, protože se báli o život. U nás v Bouar zklamalo i vojsko OSN, které nechránilo volební místnosti a nezajistilo lidem bezpečnost. V celé diecézi se modlíme růženec za mír, modlitbu přenáší také naše místní Radio,” dodává pro Vatikánský rozhlas.  

“Situace je těžká, proto prosím také vás o modlitbu, aby Bůh pohnul srdcem povstalců, aby jejich srdce odzbrojil od zlosti a aby se odzbrojení srdcí projevilo odzbrojením rukou. Modlíme se také o světlo pro ty, kdo vládnou, aby nehledali řešení konfliktu cestou násilí, ale cestou dialogu, jak to nedávno žádal papež František, když vybídl obě strany konfliktu v naší zemi k dialogu, aby se tato země konečně mohla začít rozvíjet,” říká biskup Gucwa.

Polský misijní biskup, který ve Středoafrické republice prožil už nejeden státní převrat a mnoho konfliktů poznamenává, že nestabilita v zemi se nejspíš protáhne. Zdůrazňuje, že povstalci jsou dobře ozbrojené a bude těžké je vyhnat z jejich pozic. “Dějiny se bohužel rády opakují. Podobě tomu bylo v roce 2013. Paradoxně právě ty skupiny, které tehdy dovedly k pádu prezidenta Françoise Bozize, si nyní přejí jeho návrat k vládě. Nejhorší na tom je, že znovu nejvíce trpí nevinní prostí občané, říká pro Vatikánský rozhlas biskup Gucwa. 

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.