24.7.2020
Vatikán. Na poli ekumenismu by se dalo postupovat rychlejším tempem. Bolí mne, že veřejné mínění vždycky připisuje všechny obtíže katolické církvi. Příliš snadno se zapomíná, že překážky existují na obou stranách - říká kardinál Kurt Koch v ohlédnutí za svým již desetiletým působením v čele Papežské rady pro jednotu křesťanů.
Připomněl také, že stále nebylo zcela naplněno pozvání Jana Pavla II., s nímž se obrátil na všechny křesťanské církve, k angažovanosti v otevřeném dialogu na téma výkonu primátu římského biskupa, aby nebyl překážkou jednoty, nýbrž službou. Současnému papeži velmi záleží na rozvoji synodaglity v katolické církvi. Věnuje tomuto tématu příští synodální shromáždění. Papež František neustále zdůrazňuje, že synodalita není parlament. Zatímco demokracie se zakládá na možnosti shodnout se na vůli většiny, synodalita je procedura, která má usnadňovat cestu k jednomyslnosti. Tak dlouho je třeba se konfrontovat, až bude rozhodnutí přijato jednomyslně. Na tom je zřejmé, že jde o daleko náročnější proceduru než v demokracii, vysvětlil kardinál Koch v rozhovoru pro švýcarskou agenturu Kath.
Kromě toho také zdůraznil, že v ekumenismu je stejně důležité nadšení pro jednotu i trpělivost. Nejde tu totiž o pouze organizační sjednocení, nýbrž o jednotu ve víře. Naším cílem tedy není rychlé řešení, nýbrž takové, které se osvědčí v praxi. Kardinál Koch poznamenává, že svědectví jednoty musíme vydávat také ve vztazích uvnitř církve. Pokud katolíci nedokáží vést dialog mezi sebou navzájem, se svým biskupem, pak nejsou věrohodní ani na poli ekumenismu.
Johana Bronková
Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.