Karanténa neplatí pro všechny: Deforestace a těžba v Amazonii pokračuje

28.4.2020 

Bolívie. Restrikce vyhlášené vládou kvůli pandemii ochromily život země, odřízly od zbytku světa oblasti obývané domorodci, ale činnost drogových kartelů, stejně jako odlesňování spojené s těžební činností nerušeně pokračuje, dokonce intenzívněji než dříve - říká v rozhovoru pro Vatikánský rozhlas otec Fabio Garbari.

 Tento italský misionář působí v Bolívii již sedm let, je členem Panamazonské církevní sítě (REPAM) a patří mezi nemnohé z těch, kdo jsou ochotni promluvit nahlas o veřejným tajemstvích bolivijské reality.

“Počet požárů, zakládaných kvůli odlesňování a přeměně pralesa na pastviny pro chov dobytka, vzrostl z loňských 2900 na současných 3600. Navzdory karanténě pozorujeme horečnou aktivitu. Ve skutečnosti s epidemií dostala tato činnost volnější ruku. Každý den pozorujeme kamiony naložené zvířaty, která devastují terén. Také obchod s narkotiky posiluje svou aktivitu. V těchto oblastech, zastavených kvůli karanténě, slyšíte pouze hukot motorů malých letadel, pendlujících mezi sousedními zeměmi. Obáváme se, že by právě tito obchodníci s drogami mohli zanést virus mezi domorodé národy, které žijí v přirozené izolaci, a měly by tím tedy být chráněny.”

Jaká je zdravotní situace v Bolívii? Existují údaje o rozšíření koronaviru?

“V Bolívii bylo prozatím oficiálně zaznamenáno 700 případů nákazy a 43 mrtvých. Budou to ale nepřesná čísla, protože testů se provádí málo, pouze u lidí vykazujících symptomy viru. Možnosti zdravotního systému jsou velmi malé. Pokud bych se nakazil, musel bych si poradit sám, nemocnice s možností intenzívní terapie jsou dlouhé hodiny cesty od našich vesnic. V prosinci a lednu jsme tu měli silnou epidemii Dengue (infekční choroba virového původu, vyvolávající vysoké horečky a silné bolesti, proto zvaná také “horečka lámající kosti”, v krizovém stádiu rovněž hemoragie či nebezpečné snížení krevního tlaku), rozšířenou komáry. Všichni jsme se nakazili a museli jsme si poradit sami. Také v tomto případě tu bylo mnoho mrtvých. Se zdravotním systémem, který je permanentně na hraně kolapsu, to nemůže být jinak,” říká italský misionář žijící v Bolívii, otec Fabio Garbari.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.