17.12.2019
Vatikán. Epochální rozhodnutí – těmito slovy hodnotí dnešní papežské dokumenty maltský arcibiskup Charles Scicluna, přidružený sekretář Kongregace pro nauku víry, pověřený vyšetřováním případů sexuálního zneužití.
„Vzpomínám, že při setkání biskupů, které Svatý otec František svolal v únoru tohoto roku, byl celý jeden den věnován transparenci. Pak v květnu následoval nový zákon Vos estis lux mundi, kterým Svatý otec začal naplňovat rozhodnutí přijatá v únoru. Toto je další velice důležitý článek mozaiky. Vzpomínám si totiž, že při únorovém setkání se opakovaně mluvilo o papežském tajemství jako překážce, která se klade do cesty oprávněné informovanosti oběti a společenství. V rámci právního institutu papežského tajemství je tudíž toto rozhodnutí epochální a přichází ve správný čas. Dosud například oběť neměla příležitost k tomu, aby se seznámila s rozsudkem, který následoval po jejím trestním oznámení, protože na něm spočívalo papežské tajemství. Také další komunikace byla znesnadňována papežským tajemstvím, které má nejvyšší úroveň v rámci uchování v tajnosti stanoveného kanonickým právem.“
To nicméně neznamená, že by se církevní dokumenty týkající se kanonických procesů zpřístupnily ke zveřejnění, podotýká mons. Scicluna.
„Nebudou zveřejňovány, ale kupříkladu se ulehčí konkrétní spolupráce se státem, protože dokumentace ve vlastnictví diecéze už nebude vázána papežským tajemstvím a její kopie mohou být předány civilním orgánům, které na to mají právo. Reskript také naléhá na ochranu soukromí, a tedy důstojnosti zúčastněných osob. Oblast trestního práva vyžaduje určitou rezervovanost a ta je dosud zaručena.“
Jana Gruberová
Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.