4.12.2019
Vatikán/ Madrid. Bohužel jsme nuceni konstatovat, že povědomí o naléhavosti rychlého zásahu, o níž mluví vědecká data, je po čtyřech letech stále velmi slabé, konstatuje papež František v poselství zaslaném na klimatickou konferenci Spojených národů probíhající v těchto dnech v Madridu (2. – 13. prosince).
Text adresovaný předsedkyni COP25, chilské ministryni životního prostředí Carolině Schmidtové, přednesl na zahajovacím zasedání v Madridu kardinál Pietro Parolin. Papež odkazuje na Zvláštní zprávu mezivládního panelu o klimatických změnách (IPCC, special Reports of the Intergovernmental Panel on Climate Change), poukazující na nedostatečnou angažovanost států ve zmírnění dopadu klimatických změn a na vzdálenost mezi slovy a konkrétními činy.
Přestože shoda na nutnosti podpořit proces tranzice a transformace našeho rozvojového vzorce narůstá, stejně jako vědomí nutnosti povzbudit solidaritu a bojovat proti dopadu klimatických změn, trvají pochybnosti o tom, zda současná míra nasazení obstojí v časovém horizontu požadovaném vědeckým bádáním. „V této perspektivně se musíme vážně ptát sami sebe, zda existuje politická vůle čestně, zodpovědně a odvážně přidělit větší lidské, finanční a technologické zdroje na zmírnění negativního dopadu klimatických změn a pomoc nejchudším a nejzranitelnějším populacím, které v jejich důsledku nejvíce trpí,“ čteme v papežském poselství.
Omezení dopadu klimatických změn si žádá jasnou, dalekozrakou a silnou politickou vůli, zdůrazňuje František. Znamená to nové nastavení směru finančních a hospodářských investic namířené do oblastí, které vskutku zaručují podmínky k životu hodnému lidstva na „zdravé“ planetě. Stojíme před „civilizační výzvou“ jednat ve prospěch společného dobra, které mění perspektivu a klade rovnou důstojnost do centra našich činů, píše dále. Papež vybízí k postavení „lidské tváře“ klimatických změn do středu úsilí probíhajícícho na všech frontách, od hospodářství po vzdělání. “Nabídněme příští generaci konkrétní důvody k naději a práci pro dobrou a důstojnou budoucnost,“ apeloval papež František na účastníky madridské konference o klimatu.
Johana Bronková
Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.