1.11.2019
Berlín. Německá biskupská konference se připojila k ostré kritice nového dokumentárního filmu o papeži Benediktu XVI. a jeho reakci na sexuální zneužívání v církvi. Snímek Christopha Röhla nazvaný „Obránce víry“ (Verteidiger des Glaubens) ukazuje „silně pokřivený obraz kardinála Josepha Ratzingera/ Benedikta XVI.“, napsal ve čtvrtek mluvčí německých biskupů Matthias Kopp.
Německá biskupská konference vítá jakýkoli „konstruktivní přínos k odkrývání sexuálního násilí, kterým lidé dlouze museli trpět, jeho příčin a kontextu“. Právě novináři vzdálení církvi v tomto ohledu podali důležité příspěvky, čteme dále v tiskovém prohlášení, „ale v Röhlově filmu bohužel takový konstruktivní přínos chybí“.
Z filmu totiž plyne, že německému kardinálovi a pozdějšímu papežovi se jednalo výlučně „o čistotu církve a kněžství, nikoli o oběti“. To je však „svévolný a chybný výklad“, protože kard. Ratzinger / Benedikt XVI. byl po desetiletí „hnací silou proti zneužívání v církvi“. Definoval zločin sexuálního zneužití nezletilých v církevním právu, při Kongregaci pro nauku víry založil zvláštní oddělení, zabývající se těmito případy, a propustil z duchovenského stavu více než 380 vinných kněží. Zároveň se tento papež při apoštolských cestách začal setkávat s oběťmi těchto deliktů v církvi, na německé půdě to bylo roku 2011 v Erfurtu, což se také z filmu nedozvíme. Dokumentární tvorba tak propásla další šanci k historicko-kritickému portrétu papeže Benedikta, uzavírá tiskový mluvčí německé biskupské konference.
Za „snůšku polemik, polopravd a nepravd“ označil dokumentární film mnichovský publicista a Ratzingerův znalec Peter Seewald. V listu Tagespost prohlásil, že snímek vůbec nelze brát jako vážný příspěvek do diskuse. Naprosto „brutálním falšováním dějin“ je činit Ratzingera zodpovědného za hrůzné činy zakladatele Legionářů Kristových, když naopak téměř osamoceně proti Marcialovi Macielovi zakročil. Za emeritního papeže se postavil rovněž bavorský teolog Christian Schaller, zastupující ředitel řezenského Institutu papeže Benedikta XVI. Film ohodnotil jako „tendenční a manipulativní“, což protiřečí nárokům vznášeným na dokument. Režisér zpracoval téma tak, aby z Josepha Ratzingera učinil „komplice pachatelů sexuálního zneužívání“. Rovněž vídeňský kardinál Christoph Schönborn začátkem týdne hájil emeritního papeže z nařčení, které mu podsouvá vlažný přístup k sexuálnímu zneužívání. Církev vděčí kardinálu Ratzingerovi za to, že roku 2001 zřídil vlastní soudní dvůr při vatikánské Kongregaci pro nauku víry, proti čemuž se tehdy v římské kurii pozvedl nemalý odpor, zdůraznil vídeňský arcibiskup.
Jana Gruberová
Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.