24.10.2019
Paříž. Právě před pětapadesáti lety prohlásil papež Pavel VI. sv. Benedikta z Nursie patronem Evropy (24.10.1964). Zatímco na našem kontinentu se mnišský život podle benediktinské řehole spíše potýká s nedostatkem povolání, v případě mimoevropských zemí lze mluvit o jeho skutečném rozmachu, byť tento jev uniká pozornosti širšího publika. Za posledních padesát let bylo v takzvaných rozvojových zemích založeno více než pět set mnišských komunit benediktinské rodiny, čteme v poslední zprávě Sdružení přátel klášterů benediktinské řehole.
Podle předsedy této asociace (Association Amis des Monastères à Travers le Monde), Bernarda de Mas Latrieho, se jedná o podobný rozkvět, jaký v dvanáctém století zažívala Evropa, když po cisterciácké reformě vznikaly stovky klášterů. Dnes se z podnětu západních mateřských komunit nové dceřinné komunity usidlují v různých koutech světa, a to nejenom ve většinově křesťanských zemích, upřesňuje na příkladu Sýrie a Čadu francouzský laik, zodpovědný za sdružení, které v polovině října oslavilo půl století trvání. Jak říká deníku Svatého stolce (L´Osservatore Romano, 17.10.2019), „ve Vietnamu, oficiálně komunistické zemi, se dnes soustředí téměř polovina světového počtu cisterciáků“.
Benediktinské komunity vyzařují svou spiritualitu zejména prostřednictvím modlitby, zdůrazňuje zpráva francouzského sdružení, a jsou útočištěm pro lidi toužící po duchovní obnově i pro okolní křesťany, kteří do klášterů docházejí na modlitbu a mši svatou. Světlo, které šíří, dopadá rovněž na nekřesťanskou populaci, jako se stalo kupříkladu v Tibhirine. Konečně nelze zapomínat na charitativní dílo a hospodářskou činnost, která se kolem klášterů rozvíjí, čímž vytváří pracovní příležitosti.
Sdružení přátel klášterů benediktinské řehole založil v říjnu roku 1969 o. Marie de Floris z jihofrancouzského opatství En-Calcat. Dnes tato laická asociace sídlí v klášteře Vanves na pařížském předměstí a jejím cílem je napomáhat rozvoji benediktinských, cisterciáckých a trapistických komunit v Latinské Americe, Africe, Asii a od roku 1990 též ve střední a východní Evropě. Její práce závisí na mezinárodním benediktinském meziklášterním svazu (Alliance inter-monastéres), jehož členy jsou naopak výlučně řeholníci a řeholnice a který vznikl v roce 1960 na podporu spolupráce a solidarity mezi komunitami benediktinské řehole po celém světě.
Jana Gruberová
Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.