18.9.2019
Francie. Francouzi znepokojení novým zákonem o umělém oplodnění pro lesby a samotné ženy by měli vyjít do ulic. Je to jejich povinnost – prohlásil předseda Francouzské biskupské konference. Na 6. října svolalo hnutí Manif pour tous do Paříže masovou demonstraci. Už v minulosti zorganizovalo protest milionů Francouzů proti legalizaci jednopohlavních manželství.
Arcibiskup Eric de Moulins-Beaufort oznámil, že se osobně demonstrace nezúčastní, protože církev není pořadatelem této akce. Biskupy nicméně znepokojuje arogance vlády, která chce zajistit přístup k oplodnění „in vitro“ lesbickým párům a samotným ženám, navzdory nesouhlasu naprosté většiny společnosti i bioetické komise. Ukazuje to, že deklarace o dialogu se společností zůstává mrtvou literou. Jak dodává předseda francouzského episkopátu, dalším znepokujujícím rysem je podceňování potřeb dítěte, které se oficiálně připravuje o otce. Stejně tak nebezpečné je také zasahování do kompetencí vyhrazených lékařství, říká arcibiskup Eric de Moulins-Beaufort:
„Lékařství se přetváří ve zprostředkovatele služeb. Má předcházet frustraci a utrpení, které je reálné a hluboké, když není možné mít dítě. K lékařských technikám se sahá nikoli kvůli léčení, ale jako odpověď na jisté touhy. Jako biskupové chceme varovat společnost před důsledky této cesty. Státu se totiž zdá, že může vyřešit tato utrpení a frustrace nejen prostřednictvím lékařských zákroků, ale také právní cestou, aby se vytvářel dojem, že je všechno v pořádku. Je to však cesta, na které bude obtížné přibrzdit. Již nyní si můžeme být jisti, že po in vitro pro lesby budou akceptovány také „pronájmy dělohy“. Smutné je také to, že lékařská věda se vydává na cestu, která jí nepřísluší, a jsou na ni vynakládány velké lidské a finanční rezervy, zatímco zdravotní služba vážně pokulhává.“
Předseda Francouzské biskupské konference poukazuje také na zvláštní úlohu křesťanů v probíhající debatě. Mají ukazovat krásu lidské přirozenosti – a zároveň poukazovat na její hranice.
„Víra nás osvěcuje a osvobozuje od toho, co člověka zaslepuje, a tedy od jisté fascinace technikou, od strachu ze samoty, strachu z toho, že nebudeme milováni a sami nebudeme milovat. Právě o to tady přece jde. Dítě v sobě nese výzvu k vyjití ze sebe, k bezpodmínečné lásce. Je to velmi krásné, ale nelze ospravedlňovat všechny krkolomnosti, které se činí ve snaze uspokojit touhu po dítěti. Umění milovat lze vyjadřovat také jinak. Vyžaduje to však ze strany naší společnosti větší citlivost k osamělým lidem, k těm, kteří nemohou mít děti, včetně homosexuálů. Naštěstí existuje mnoho homosexuálních lidí, kteří se smířili se svou bezdětností, protože vědí, že s lidským životem se nesmí takto experimentovat, a slouží proto společnosti svými silami, velkodušně a kreativně. My křesťané tedy musíme ukazovat, že existují jiné cesty než uspokojování svých tužeb za každou cenou cenu,“ řekl Vatikánskému rozhlasu arcibiskup Eric de Moulins-Beaufort, který stojí v čele francouzského episkopátu.
Johana Bronková
Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.