Syrský františkán: Bílé přilby rozšířily mnoho lží

27.5.2019 

Sýrie. Státy Evropské Unie prodloužily hospodářské embargo proti Sýrii a přidaly se tak ke Spojených státům americkým. Válka proti svrchovanému státu na poli ekonomickém pokračuje, ale trvá i ta, která je vedena dodávkami zbraní džihádistickým žoldákům zejména v okolí města Idlíb v severozápadní Sýrii, kam se islamističtí bojovníci se svými ženami a dětmi již dříve přesunuli. Z nedalekého Aleppa komentuje situaci pro Vatikánský rozhlas tamější františkán o. Firas Lufti:

Dva roky po osvobození Aleppa, v jehož historické části byli džihádisté usazeni, bylo toto město sjednoceno a nemluví se už o východním a západním Aleppu. Část těchto džihádistů se však nyní nachází nedaleko Aleppa, v provincii Idlíb, jež je baštou, kolem níž stále zuří boje ve snaze dobýt je zpět. Do Idlíbu se totiž uchýlilo několik set tisíc džihádistů a právě odtud jsou opět odpalovány rakety na civilisty. Obětmi jsou tedy opět děti a ženy. Džihádisté odpalují rakety, aby o sobě dali vědět a vyjádřili tak solidaritu s touto částí Sýrie.“

Poznamenává s hořkou ironií syrský františkán a dodává, že od počátku konfliktu byla média používána jako ta nejúčinnější zbraň.

Zejména Bílé přilby šířily mnoho lží. Nyní se opět vrací téma chemických zbraní jako záminka k dalšímu útoku proti Sýrii ve snaze zapojit svět a vytvářet mezinárodní mínění, které by v úvozovkách ospravedlnilo vojenskou intervenci, americkou či jinou. Legalizace takového manévru by situaci jenom zhoršila. Namísto hledání konkrétních politických řešení, dialogu a setkání se používá masivní násilí jako by tu existovala nějaká rezistence a neochota k míru. Lidé jsou touto válkou opravdu znechucení. A tento refrén o chemických zbraních není dobré znamení a dobrý signál.“

Ze 160 tisíc křesťanů zůstalo v Aleppu necelých 30 tisíc, což dokresluje dramatičnost nynější situace.

Z humanitárního hlediska se možná přechází z krize ve vlastním smyslu k nedostatku jiného druhu, tedy vody, elektřiny, pohonných hmot a jídla, což ale není situace méně obtížná než ta předchozí. Nepřešli jsme jako společnost k rozvoji a kvalitativnímu skoku, protože embargo nás stále tíží. Pokud byste mi např. chtěli poslat 50 euro na pomoc, nemůžete to učinit bankovním převodem, protože jakmile se uvede, že míří do Sýrie, peníze jsou zablokovány.“

Informuje z Aleppa syrský františkán o. Firas Lutfi. Podobně referuje pro agenturu Asia News také damašský biskup maronitského ritu, Samir Nassar, anebo sestry trapistky z kláštera v Azeir poblíž města Homs.

Milan Glaser

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.