Kardinál Parolin: Čínští katolíci se dožadují plného začlenění do všeobecné církve

14.5.2019 

Vatikán/Čína. Čínský list Global Times (Chuan-čchiou š’-pao) vycházející čínsky a anglicky  požádal o rozhovor vatikánského státního sekretáře, kardinála Pietra Parolina na téma provizorní dohody mezi Svatým stolcem a Čínskou lidovou republikou ohledně jmenování biskupů. Překlad rozhovoru přinesl rovněž vatikánský deník L´Osservatore Romano pod názvem „S důvěrou vstříc nové fázi spolupráce“. Kardinál Parolin poukázal na to, že zmíněná dohoda je nejen výsledkem dlouhých rozhovorů, ale také určitým začátkem. „Čína a Svatý stolec nevedou dialog o teorii svých systémů, ani nechtějí otevírat otázky, které již patří minulosti. Snažíme se však hledat praktická řešení pro život konkrétních lidí, kteří chtějí klidně praktikovat svoji víru a prospívat svojí  vlasti.“

Čínský novinář Čang Jü (Zhang Yu) a italský sinolog Francesco Sisci se kardinála Parolina zeptali také na vyskytující se projevy odporu k čínsko-vatikánské dohodě. „Kritika a nesouhlas – řekl vatikánský státní sekretář - jsou v tak složitých záležitostech normální. Není divu, že vznikají v církvi, v Číně nebo jinde a lze je chápat. Zajisté nebyly vyřešeny všechny problémy! Snažíme se je však řešit opravdu poctivě. Jinou věcí jsou kritiky, které vyplývají z předsudků a pozic, které se snaží zachovat starou geopolitickou rovnováhu. Pro papeže Františka má probíhající dialog hlavně pastorační ráz. Katolické společenství je svojí povahou globální, schopné originálně favorizovat hledání smyslu a štěstí, upevňovat hodnotu přináležitosti ke specifické kultuře a zároveň vnímat všeobecné bratrství. Jak nedávno zdůraznil jeden čínský biskup, katolické komunity v Číně se dnes dožadují plného začlenění do všeobecné církve, kam chtějí přinášet svoje čínské talenty.“

Jedna z otázek se týkala záměru čínské vlády sinizovat všechna náboženská vyznání. „Co si myslíte o inkulturaci a o sinizaci?“ – zeptali se novináři kardinála Parolina. „Inkulturace je podmínkou dobrého hlásání evangelia, protože evangelium může přinášet plody jen, hlásá-li se ve svojí ryzosti a celistvosti a žije-li se ve specifičnosti určité národní a kulturní zkušenosti. Příkladem toho je osoba a dílo Mattea Ricciho. Termíny inkulturace a sinizace na sebe vzájemně odkazují, aniž by se mísily nebo si odporovaly. Mohou být do určité míry komplementární a otevírat na náboženské a kulturní rovině perspektivu dialogu. Řekl bych, že jeho hlavními protagonisty jsou čínští katolíci, kteří jsou povoláni usmiřovat a být autenticky čínští i plně katoličtí,“ řekl mimo jiné vatikánský státní sekretář, kardinál Pietro Parolin, pro čínský deník Global Times.

Milan Glaser

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.