2.3.2019
Vatikán. Petrův nástupce dnes ve vatikánské aule Pavla VI. přijal šest tisíc členů italské Nadace boje proti lymfatické a myeloidní leukémii (AIL) u příležitosti 50. výročí jejího založení. V promluvě k nim vyšel Svatý otec z dnešního liturgického čtení z knihy Sirachovcovy (17, 1-13), jež podává, jak Bůh stvořil lidi.
„»Naplnil je rozvahou, kterou dává rozum, o dobru i zlu jim dal poučení« a »přidal jim poznání a jako dědictvím je obdařil zákonem života« (v.7.11). Vědecké poznání, jak jsem již řekl, »je mocným prostředkem k lepšímu chápání jak okolní přírody, tak lidského zdraví. Naše poznání roste a s ním také prostředky a stále rafinovanější technologie, umožňující nejenom spatřit nejvnitřnější strukturu živých organismů, včetně člověka, ale dokonce modifikovat samotnou naši DNA« (Promluva ke IV. mezinárodní konference o regenerativní medicíně, 28. dubna 2019).“
Církev chválí a povzbuzuje každou výzkumnou a aplikačních snahu v péči o nemocné a trpící. Jsem proto rád, že vám mohu vyjádřit ocenění za to, co konáte již půl století, pokračoval papež František v promluvě k lékařům, výzkumníkům, zdravotníkům a dobrovolníkům zmíněné Nadace pro boj s leukémií.
„Vědeckým bádáním zkoumáte biologickou dimenzi člověka, abyste mohli nemoc vyléčit, prevencí a stále účinnější terapií. Zdravotnickou péčí se pro trpící stáváte bližními, abyste je v čase utrpení doprovázeli, aby se nikdo nikdy necítil sám nebo měl dojem, že je „odpadkem“ sociálního kontextu. A nakonec formací personálu dáváte své činnosti kvalitu, abyste prosadili globální přístup k nemocnému a uskutečňovali onu terapeutickou smlouvu, kterou nutně potřebuje pacient i sami zdravotníci, povolaní žít každodenně v kontatku s utrpením.“
Papež pak v této souvislosti připomněl početné dobrovolníky, kteří různým způsobem spolupracují na doprovázení nemocných nejen v nemocnicích, ale také modlitbou ve farnostech.
„Tento postoj pečující blízkosti je pro pacienty trpící hematologickým onemocněním mnohem nezbytnější. Jejich situace je totiž složitější vlivem specifického vnímání této nemoci, spojené s dlouhou hospitalizací. Pamatujme na blízkost Panny Marie pod Křížem. Mnoho je podobných příběhů. Zmiňuji ten, který zazněl v dnešním svědectví manželů Stefana a Marinely, kteří měli odvahu doprovázet svoje děti Fabia a Sáru v jejich utrpení až na kříž. A dokázali pak vyjít z této bolesti a ubírat se dál v naději ve vzkříšení svých a mnoha dalších dětí, které odešly podobně. Moc děkuji vám a mnoha dalším rodičům.“
„Terapie se vždycky týká celého člověka, pokračoval dále Svatý otec. Člověk je však duchovní, nevyčerpává se v tělesnosti. Duch transcenduje tělo, které je tak součástí mocnější vitality a důstojnosti, jež není vlastností biologie, nýbrž osoby a ducha.“
„Drazí bratři a sestry, vaše historie, vaše bohatá padesátiletá činnost a výsledky dosažené na poli bádání a vědeckého pokroku, ať jsou podnětem k novému rozmachu lepší péče o život nemocných. Kéž vaše chvályhodné nasazení činí každého člověka vnímavějšího ke kultuře sebedarování a péče o druhého, která tvoří podstatu života každého lidského společenství.“
Popřál papež František Italské Nadaci boje proti lymfatické a myeloidní leukémii v závěru dnešní audience.
Milan Glaser
Copyright © 2003-2025 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.