Německý teolog: Jazyk církve se vzdálil věřícím

19.11.2018 

Vídeň. Podle německého teologa, lékaře a vatikánského poradce Manfreda Lütze je jednou z příčin současné krize západní církve také jazykový odstup od běžných věřících. „Teologické poznatky by měly být přetlumočitelné a srozumitelné prodavačce anebo mému holiči stejně jako nedělní kázání“, uvedl v rozhovoru pro rakouskou zpravodajskou agenturu Kathpress. „Jinak se bude současná krize víry nadále prohlubovat a církev ještě více pozbyde svého společenského významu“.
Lütz dále v rozhovoru kritizoval rozšířené církevní mlčení o zlomu v křesťanské tradici: „Lidé už nevěří v Boha, ale církev o tom nemluví a raději se baví o pastoračních strukturách a celibátu“. Zároveň vychází najevo, že sami vysocí církevní představitelé se stydí za vlastní dějiny, aniž by je vůbec dobře znali, dodal kolínský teolog: „Krize církve tak vězí rovněž v neznalosti vlastní historie“.
Oprávněně si totiž stěžujeme na některé nábožensko-historické skandály, jako například středověké popravy kacířů, soudí člen vatikánského Úřadu pro laiky, rodinu a život. Na druhé straně existuje nemálo podstatných hodnot a civilizačních výdobytků, které jsou „křesťanskými vynálezy, jako třeba snášenlivost, soucit a konečně též internacionalita“. Na základě tohoto vědomí by křesťané měli vystupovat v diskusích s ateisty či agnostiky, aniž by se hanbili za svou minulost, prohlásil Manfred Lütz pro rakouskou katolickou tiskovou agenturu.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.