18.10.2018
Vatikán. Včera v podvečer předsedal kardinál státní sekretář Pietro Parolin „Mši za mír“ na Korejském poloostrově, za účasti jihokorejského prezidenta Mun Če-ina. Ten se dnes v poledne setká s papežem Františkem, aby mu tlumočil pozvání severokorejského vůdce Kim Čong-una na návštěvu do této země, notoricky figurující na prvních místech mezi diktaturami a zeměmi s nulovou náboženskou svobodou.
„Bůh, Stvořitel vesmíru, nechť dopřeje zmítanému lidstvu dar pravého míru, aby mohlo s radostí prostou stínů rozpoznat znamení Tvého milosrdenství,“ řekl kardinál Pietro Parolin v modlitbě při liturgii, které předsedal ve Vatikánské bazilice u oltáře Katedry sv. Petra. Votivní mše za mír na Korejském poloostrově se účastnil jihokorejský prezident Mun Če-in s manželkou a četní zástupci diplomatického sboru.
Kardinál Parolin vyšel ve své homilii z Ježíšova pozdravu, s nímž se obrátil k učedníkům po vzkříšení: „Pokoj vám!“ (Jan 20,19). Odkazoval k onomu pokoji, o němž při Poslední večeři řekl, že je jiný než jaký dává svět, k pokoji v němž se snoubí oběť kříže s obnovující mocí vzkříšení.
„Dnes večer chceme pokorně pozvednout pohled k Bohu, k Němu, který vládne dějinám a osudům lidstva, a prosit ho ještě jednou za dar míru pro celý svět. Zejména se modlíme za to, aby na Korejském poloostrově, po tolika letech napětí a rozdělení mohlo opět plně zaznít slovo mír,“ řekl v homilii kardinál Parolin. Připomněl, že mír se buduje skrze každodenní rozhodnutí, službu spravedlnosti a solidaritě a šíření lidských práv a důstojnosti každé lidské osoby. Zároveň však věřící člověk vnímá, že pokoj je především Božím darem a projevem Jeho přítomnosti. S poukazem na slova papeže Františka vatikánský státní sekretář poukázal na to, že tento Boží pokoj přesahuje pouze pozemská očekávání a není pouze plodem kompromisu, nýbrž novou skutečností, zahrnující všechny dimenze života, včetně tajemství kříže. V závěru homilie se kardinál Parolin odvolal k Boží milosti, díky níž se cesta odpuštění stává možná, rozhodnutí pro bratrství mezi národy konkrétním faktem a mír konkrétním horizontem sdíleným navzdory různosti členů mezinárodního společenství.
Prezident Mun Če-in ve své promluvě připomněl dějiny katolické církve ve své vlasti, podpírané hrdinským příkladem mnoha mučedníků a vynikající mimořádným vztahem k Božímu slovu, které vzbudilo křesťanské hnutí mezi lidmi ještě před příchodem misionářů. Sám se hrdě přihlásil k dědictví této církve zachovávající v těžkých dobách solidaritu se slabými a pronásledovanými a bojující za demokracii a lidská práva. „Na Korejském poloostrově nyní dochází k historickým a potěšujícím změnám,“ pokračoval jihokorejský prezident. Připomenul, že jeho severokorejský protějšek Kim Čong-un v září přijal společnou deklaraci, v níž se obě strany zavázaly k ukončení vojenské konfrontace, k zachování míru na celém Korejském poloostrově a k jadernému odzbrojení. „Stahujeme zbraně a hlídky z demilitarizovaných zón. Provádíme odstraňování min. Západní moře, které bylo v minulosti dějištěm konfliktů, se nyní stalo mořem míru a spolupráce,“ ujišťoval prezident Mun Če-in ve svém vystoupení. Jak připomněl, eskalaci napětí v zimě loňského roku prolomila „revoluce rozsvícených svící“, která se stala podnětem k tomu, co nazval „zázračným obratem“. Jihokorejský prezident vyjádřil hlubokou vděčnost papeži Františkovi a Svatému stolci za velké pozvbuzení a podporu v úsilí obou Korejí o mír a k obnovení vzájemného bratrství.
„Láska k lidstvu, jejímuž rozkvětu napomáhalo křesťanství a evropská civilizace, přesáhla čas a prostor, aby přinesla povzbuzení pro Korejský poloostrov. (…) Deklarace o ukončení války na Korejském poloostrově a podpis mírové dohody bude znamenat skoncování s posledním režimem studené války na zemi,“ konstatoval prezident Mun Če-in. Modlitby za mír na Korejském poloostrově, které zazněly v Bazilice sv. Petra, se rozezní jako ozvěny naděje v srdcích obyvatel obou Korejí stejně, jakož i všech lidí na celém světě, kteří touží po míru, dodal v závěru své promluvy jihokorejský prezident.
Johana Bronková
Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.