Papež: Překonávat neporozumění, aby byla uznána primární role rodiny

7.9.2018 

Vatikán. Papež František přijal na audienci 1 400 členů Italského sdružení rodičů (Age – associazione Italiana Genitori), u příležitosti padesátého výročí vzniku této organizace. Sdružení dnes zastřešuje více než dvě stě lokálních asociací rodičů usilujících o spolupráci se školou v duchu křesťanské etiky a přináší tuto problematiku na různá společenská fóra, od místních zastupitelství přes mediální rady až po protidrogové konzulty.

Věnujete mnoho energie doprovázení a podpoře rodičů v jejich výchovném poslání, zejména ve vztahu ke škole. Vaše činnost je skutečně záslužná – ocenil papež František ve své promluvě v Aule Pavla VI. hlavní důvod existence Italského sdružení rodičů:

„Když se totiž dnes mluví o spojenectví rodičů a školy ve výchově, zdůrazňují se zejména jeho nedostatky. Rodiny nedoceňují práci učitelů tak jako kdysi a učitelé vnímají přítomnost rodičů ve škole jako nepříjemné vměšování a snaží se je držet zkrátka nebo je považují přímo za protivníky. Změnit tuto situaci může jedině vstřícný první krok; je nutné překonat obavy z druhého a napřáhnout velkoryse ruku.“

Papež vybídl členy sdružení, aby pěstovali a posilovali důvěru ke škole a učitelům. Jinak hrozí, že rodina zůstane osamocena a nedokáže čelit výzvám přítomného okamžiku, jako jsou například nová média a technologie, podotkl František. Jakkoli mohou být stížnosti na nedostatky ve školní výchově oprávněné, učitele je nutné ctít jako nejvzácnější spojence ve výchově a vzdělání. Papež dále povzbudil členy sdružení rodičů k překonávání neporozumění, což – jak dodal – umožní, aby primární role rodiny ve vzdělávání dětí a mladých lidí byla uznána:

„Jestliže vy, rodiče, potřebujete učitele, také škola potřebuje vás a nemůže dosáhnout svých cílů bez konstruktivního dialogu s těmi, kdo mají primární odpovědnost za růst jejích žáků. (…) Zkušenost s vaším sdružení vás jistě naučila spoléhat na vzájemnou pomoc. Připomeňme si moudré africké přísloví: „Abychom vychovali dítě, potřebujeme celou vesnici“. Ve školní výchově proto nesmí nikdy chybět spolupráce mezi jednotlivými složkami výchovné komunity. Bez časté vzájemné komunikace a důvěry nelze budovat společenství a bez společenství nelze vychovávat.“

Síla sdružení spočívá především v tom, že není nasměrováno proti někomu, nýbrž pro dobro všech, a v jeho křesťanské inspiraci, zdůraznil dále papež. Na závěr povzbudil rodiče, aby své děti vedli především k dospělému rozlišování dobrého a zlého a k orientaci v dnešním světě:

„Drazí rodiče, děti jsou nejvzácnějším darem, který jste obdrželi. Ochraňujte ho s nasazením a velkorysostí a dopřávejte dětem svobodu nezbytnou k růstu a dozrávání jako těch, kdo se jednou sami dokáží otevřít daru života. Pozornost, s níž jako sdružení bdíte nad nebezpečími ohrožujícími život nejmenších, ať vám nebrání hledět na svět s důvěrou a vybírat a ukazovat svým dětem, kde jsou nejlepší příležitosti k lidskému, občanskému a křesťanskému růstu.“

Rozloučil se papež František se členy Italského sdružení rodičů.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2025 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.