Papež k ředitelům Papežských misijních děl: Nebojte se novinek Ducha svatého

1.6.2018 

Vatikán. Obnova Papežských misijních děl má spočívat v jejich přehodnocení podle nároků evangelia, řekl papež František při dnešní audienci národních ředitelů Papežských misijních děl. Tato struktura působící pod přímým patronátem papeže a vedením Kongregace pro evangelizaci národů koordinuje a podporuje misijní působení církve na všech kontinentech.

„Dobře znáte mé obavy, aby se vaše dílo neomezilo na pouhou finanční dimenzi materiální pomoci, která by z vás učinila agenturu jako mnoho jiných, jakkoli křesťansky inspirovanou,“ řekl papež František. Jak dodal, to by nenaplňovalo úmysl jejich zakladatelů a papeže Pia XI., který tato díla reorganizoval a zahrnul do služby Petrova Nástupce. Proto je aktuální analéhavé obnovit misijní vědomí v celé dnešní církvi, podle „odvážné intuice“ papeže Benedikta XV., který ve svém apoštolském listu Maximum illud mluvil o nezbytnosti znovu nechat prostoupit evangeliem poslání církve ve světě, zdůraznil František.

„Pokud bude tato obnova autentická, kreativní a účinná, reforma vašich Děl bude skutečným znovuzaložením a zhodnocením podle požadavků evangelia. Nejde jednoduše o nové promyšlení motivací, abyste dělali lépe to, co již děláte. Misionářské obrácení církevních struktur (srov. Apošt. Ex. Evangelii gaudium, 27) vyžaduje osobní svatost a duchovní kreativitu. Nejde tedy pouze o to, obnovit, co je staré, ale dovolit Duchu svatému, aby vytvářel nové. Dovolte, aby Duch svatý činil všechno nové (srov. Ž 104,30; Mt 9, 17; 2 Pt 3,13; Zj 21,5). On je protagonistou misií, On je „šéf úřadu“ Papežských misijních děl. On – ne my! Nemějte strach z novostí, pocházejících od Ukřižovaného a Vzkříšeného Pána.  – Tyto novinky jsou totiž krásné. Bojte se jiných novinek, které od Něho nepocházejí. - Buďte smělí a odvážní ve svém poslání, spolupracujte s Duchem svatým, vždy ve společenství s Kristovou církví. Tato smělost znamená kráčet s odvahou a horlivostí prvních hlasatelů evangelia. Vaší knihou k modlitbě a meditaci by měly být Skutky apoštolů. Tam hledejte inspiraci. A protagonistou této knihy je Duch svatý.“

František připomněl přípravy na Mimořádný misijní měsíc, který z jeho rozhodnutí byl vyhlášen na říjen 2019. Jeho téma zdůrazňuje výzvu k misijnímu působení, jež je zakotvené ve křtu a týká se tedy všech pokřtěných.

„Obnovit Papežská misijní díla tedy znamená vzít si k srdci, vážně a s odvahou, svatost každého člověka a církve jako rodiny a společenství. Žádám vás, abyste s upřímnou kreativitou obnovili povahu a působení Papežských misijních děl, tak aby sloužila poslání církve a aby jádrem naší starosti byla svatost života učedníků – misionářů. Abychom totiž mohli spolupracovat na spáse světa, musíme ho milovat (srov. Jan 3,16) a být připraveni dát život ve službě Kristu, jedinému Spasiteli světa.“

Nejsme tu jako prodavači nabízející zboží, nýbrž máme přinášetBoží život, jeho milosrdnou lásku a jeho svatost, dodal papež František. Na závěr poukázal na souběh Synody pro Amazonii s mimořádným misijním měsícem a vyjádřil přání, aby vedl k obnově misijního působení v tomto regionu světa, který – jak řekl – je „tolik zkoušený,  nespravedlivě zneužívaný a potřebuje spásu Ježíše Krista“.

Papežská misijní díla sestávají ze čtyř původně samostatných sekcí, které vznikaly v různých dobách. Nejstarší Papežské misijní dílo šíření víry vzniklo již v roce 1818, Misijní dílo dětí v roce 1843, Sv. Petra apoštola v roce 1889 a konečně Papežská misijní unie byla založena papežem Benedikte XV. v roce 1916.  Dnes působí ve stovce zemí po celém světě. V našich zemích pocházejí se první zmínky o jejich činnosti již z poloviny 19. století. Dnešní audience se zúčastnil rovněž prefekt Kongregace pro evangelizaci národů, kardinál Filoni a nově zvolený předseda Papežských misijních děl, mons. Giampietro Dal Toso. Českou republiku zastupoval jáhen Leoš Halbrštát, národní ředitel Papežských misijních děl.

 

Johana Bronková

Copyright © 2003-2025 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.