Na britských ostrovech se debatuje o “Alfieho zákonu”

2.5.2018 

Velká Británie. “Rozhodnutí britských soudů je nejkratší cestou k povolení dětské eutanázie,” varuje P. Gonzalo Miranda děkan katedry bioetiky na Papežském ateneu Regina Apostolorum. “Věřím, že příběh Alfieho nám s novým důrazem pomůže pochopit, jak důležité je posílit kulturu doprovázení nemocných až do konce, aby nebyli opouštěni a nevynášely se nad nimi rozsudky smrti,” říká arcibiskup Vincenzo Paglia spolu s příslibem vatikánské konference o pomoci dětem, které se ocitají ve stejné situaci jako Alfie Evans, Charlie Gard nebo Isaiah Haastrup. Rodičům těchto tří chlapců bylo v nedávné době upřeno právo rozhodovat o další péči a léčbě svých dětí. Arcibiskup Paglia zároveň zdůrazňuje, že žádný soud nemůže rozhodovat o životě a smrti jiného člověka.

“Tragédie Alfieho s sebou paradoxně přinesla i cosi dobrého. Vedla k celosvětové mobilizaci svědomí a otevření očí pro to, co se děje. Miliony lidí otevřeně vystoupily na obranu života a to může postavit hráz tichému prosazování civilizaci smrti,” dodává P. Miranda.

Otazníky nad rolí státu a soudů v případech terminálně nemocných dětí otevřely debatu nad nutností změny stávajícího práva ve Velké Británii. Alfie, Charlie a Isaiah zemřeli po odpojení od dýchacích přístrojů. Nebylo jim dovoleno využít další diagnostiky v zahraničí s odůvodněním, že jde o jejich “nejlepší zájem”. Diskusi o změně zákona iniciovali rodiče Charlieho Garda, kteří už dlouho vedou konzultace s pediatry, právníky, politiky a rodičemi s podobnou zkušeností. Usilují o novelu zákona, která by rodičům zajistila větší slovo ve sporech s lékaři. Navrhují ustanovení zvláštní platformy k sloužící k řešení těchto sporů dříve než se dostanou před soud.  Pracovně se návrh nových právních předpisů nazývá “Charlies Law”, tedy “Charliho zákon” a v poslední době také “Alfieho zákon”.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.