Kardinál Parolin: Pokud je za Alfieho případem logika, je to logika strašlivá

30.4.2018 

Vatikán. Perspektivy dialogu mezi oběma Koreami, vztahy Svatého stolce a Číny a případ malého Alfieho Evanse komentuje kardinál státní sekretář Pietro Parolin v rozhovoru pro italský deník La Stampa.

„Kdyby vláda nebyla komunistická a repektovala náboženskou svobodu, nebylo by třeba jednat, protože bychom již měli to, co chceme,“ odpovídá kardinál Parolin na dotaz, proč Vatikán vyjednává s režimem popírajícím náboženskou svobodu. Stav dialogu přirovnává k „tanci sv. Víta“, dva kroky vpřed a jeden vzad. Jeho primárním cílem však je jednota církve. „Zásadní je, aby církev byla jednotná, aby se oficiální společenství podřízené vládní kontrole a tzv. podzemní církev – které dnes jdou každý svojí cestou – mohly spojit,“ dodal kardinál státní sekretář. Vatikán především věří v dohodu ohledně procesu jmenování biskupů. „Doufáme, že dohoda pak bude dodržována,“ podotýká státní sekretář.

Kardinál Parolin komentoval také summit prezidentů obou Korejí. Zdůraznil, že vzbuzuje velké naděje. Je to velmi delikátní a svízelný proces, ovšem skutečnost, že došlo k rozhodnutí zahájit jednání a rezignovat na eskalaci, lze považovat za znamení naděje, řekl vatikánský státní sekretář.

Hluboké znepokojení naopak vyjádřil nad vývojem situace v Sýrii. Přiznal, že šestiletý konflikt je tragickou a komplikovanou záležitostí. Rozlišil v něm tři různé roviny: jednak lokální konflikt, v němž figuruje prezident Asad a opozice, dále probíhá regionální střet mezi šiítskými a sunnitskými muslimy a konečně mezinárodní střet zájmů, v němž se proti sobě staví světové mocnosti. Podle Svatého stolce není tento konflikt řešitelný vojenskou cestou. Prezident Asad nicméně věří, že ve válce zvítězí, což se mu za pomoci Ruska na mnoha místech daří. Kardinál Parolin ovšem připomíná, že tato vítězství neznamenají automaticky nástup míru. V zemi totiž nadále přetrvá nenávist, spory a nejrůznější roztřžky.

V závěru rozhovoru kardinál Parolin promluvil rovněž k případu Alfieho Evanse. Tento dvouletý anglický chlapec zemřel v sobotu, pět dní poté, co jej nemocnice odpojila od přístrojů podporující základní životní funkce. Britské soudy všech instancí proti vůli rodičů potvrdily, že odpojení od přístrojů je „nejlepším zájmem dítěte“ a odmítly svolit k převozu malého pacienta trpícího degenerativní mozkovou poruchou na římskou kliniku Bambino Gesù. Nepomohlo ani udělení italského občanství, bleskově schválené italským parlamentem, ani apely papeže Františka, který osobně přijal otce nemocného dítěte. Za dostatečný důvod neshledal soud ani skutečnost, že se neplnila prognóza lékařů, podle níž mělo dítě zemřít několik minut po odpojení od dýchacího přístroje. „Nesmírně mne to zarmoutilo – řekl kardinál státní sekretář. – Navzdory otevřeným projevům disponibility, opakovaně a s velkým nasazením – lékaři naší nemocnice Bambino Gesú jeli do Liverpoolu třikrát – byl převoz Alfieho do Itálie zamítnut. Je to nepochopitelné. Je to věc, která mne zasáhla nejvíce a nejvíce mnou otřesla. Nedokážu pochopit důvod. Anebo možná důvod je – ale pak jde o strašlivou logiku. Ze strany papeže a Svatého stolce jsme se snažili podniknout všechno, abychom pomohli této rodině a zaručili dítěti doprovázení v průběhu jeho choroby, navzdory neblahé prognóze,“ řekl kardinál Parolin. Vyzval dále, aby případ tohoto malého Angličana neupadl v zapomnění. Podobné věci se totiž budou opakovat. Je proto nutné rozvažovat v poklidu a nalézt takové řešení, které bude plně ctít lidskou důstojnost a jedinečnost, dodal vatikánský státní sekretář.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.