15.4.2018
Vatikán. Na Svatopetrském náměstí se podle odhadu pravidelně podávaného Vatikánskou stráží shromáždilo dnes před polednem asi 30 tisíc lidí, aby si vyslechli papežovu promluvu pronášenou z okna Apoštolského paláce.
Více než polovina přítomných se však jako obvykle nedostala dovnitř, ba ani na přilehlé náměstí Pia XII., a musela zůstat na konci ulice Via della Conciliazione. Dochází k tomu prakticky každou neděli, poněvadž policejní kontrola končí, jakmile se papež objeví v okně, a nikdo další nebývá vpuštěn. Kdo se tedy chce v neděli účastnit poledního papežova vystoupení na Svatopetrském náměstí, ať raději přichází s půlhodiným předstihem.
Petrův nástupce přítomným mimo jiné řekl:
„Ježíšův důraz na realitu Zmrtvýchvstání osvětluje křesťanské pojetí těla. Tělo není zábranou či vězením duše. Tělo je stvořeno Bohem, a člověk není kompletní, pokud není jednotou těla i duše. Ježíš, který přemohl smrt a vstal z mrtvých, nám umožňuje osvojit si pozitivní pojetí vlastního těla. Může se stát příležitostí či nástrojem hříchu, avšak hřích není zapříčniněn tělem, nýbrž naší morální slabostí. Tělo je nádherný Boží dar, který je spolu s duší určen k plnému vyjádření Božího obrazu a podoby. Proto jsme povoláni mít velkou úctu a péči o tělo své či druhých.
Každá urážka či zranění nebo násilí na těle našeho bližního je hanobení Boha Stvořitele! Myslím zejména na děti, ženy a staré lidi, s jejichž tělem je nakládáno špatně. V těle těchto lidí nacházíme Kristovo tělo. Krista zraněného, zneváženého, očerněného, poníženého a bičovaného. Ježíš nás učil lásce. Lásce, která svým Vzkříšením, ukázala, že je mocnější než hřích a smrt, a chce vysvobodit všechny, kteří na svém těle nesou různá otroctví naší doby.“
PLNÉ ZNĚNÍ papežovy PROMLUVY před Regina caeli je ZDE
Po hlavní promluvě papež nejprve obrátil pozornost k nedělní beatifikaci na Madagaskaru:
„Drazí bratři a sestry, dnes bude ve Vohipeno na Madagaskaru blahořečen mučedník Lucien Botovasoa, otec rodiny, který dosvědčil Krista důsledně až k heroickému daru svého života. Byl uvězněn a zavražděn, protože projevil svoji vůli zůstat věrný Pánu a církvi, a je nám příkladem činorodé lásky a statečnosti ve víře.“
Potom se Svatý otec vyjádřil k nynější mezinárodní situaci:
„Jsem hluboce znepokojen aktuální světovou situací, kdy se navzdory dostupným nástrojům mezinárodního společenství těžko dojednává společný postup ve prospěch míru v Sýrii a dalších regionech světa. Modlím se ustavičně za mír, všechny lidi dobré vůle vybízím, aby tak nadále činili také, a opět apeluji na všechny zodpovědné politiky, aby převážily spravedlnost a mír.“
Potom papež František připojil zmínku o vraždě tří lidí, unesených koncem března na hranicích mezi Ekvádorem a Kolumbií, ujistil o svých modlitbách a vybídl k mírumilovnosti a jednotě mezi oběma latinskoamerickými zeměmi.
Dále Svatý otec poukázal na situaci lidí, kteří se ocitli ve vážné zdravotní situaci na hranici života a smrti:
„Svěřuji vaší modlitbě Vicenta Lamberta ve Francii, maličkého Alfie Evanse v Anglii a další lidi, kteří v různých zemích dlouhodobě trpí vážnou chorobou a lékařská péče dbá o jejich primární potřeby. Jsou to choulostivé, velice bolestné a komplikované situace. Modleme se, aby každý nemocný byl ve svojí důstojnosti vždycky respektován a byla mu poskytována lékařská péče adekvátní jeho stavu za svorné pomoci rodinných příslušníků, lékařů a dalších zdravotníků a s velkou úctou k životu.“
Po velikonoční mariánské modlitbě Regina caeli papež všem požehnal.
Milan Glaser
Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.