11.4.2018
Vatikán. Kuriální kardinál Gianfranco Ravasi obhajuje vatikánskou účast na výstavě luxusních módních návrhářů. Móda je totiž význačnou formou současné komunikace, uvedl předseda Papežské rady pro kulturu pro dubnové vydání magazínu Vogue. Výstava «Heavenly bodies: fashion and the catholic imagination» bude zahájena 10. května v newyorském Metropolitan Museum of Art a potrvá do října letošního roku. Vatikánská muzea na ni zapůjčila bohatě zdobená liturgická roucha a papežské tiáry. Tématem výstavy je katolický vliv na módu, který kardinál Ravasi nepopírá. Podle jeho soudu “mají luxusní oděvy vysoké módy symbolickou funkci, která přesahuje pouhý účel zahalení těla, stejně jako liturgické oděvy odkazují k posvátnosti církevních obřadů”. Člověk je zkrátká tím, co obléká, nikoli tím, co jí, pozměňuje vatikánský kardinál výrok materialistického filosofa a matematika Ludwiga Feuerbacha.
Bůh vstupuje na scénu nejenom jako tvůrce, nýbrž také jako krejčí, pokračuje v rozhovoru pro módní magazín. Ve třetí kapitole Geneze totiž čteme, že “Hospodin udělal člověku a jeho ženě kožené sukně a oblékl je do nich”. Kromě hmotného hlediska má proto ošacení také morální aspekt – tedy hájit a skrývat tajemství života a pohlavnosti, a dále aspekt sociální a symbolický. “Sám pod kardinálským purpurem nosím laický oděv, užívaný rovněž v prvních stoletích křesťanství, s jedinou výjimkou, kterou tvořila vojenská uniforma”, dodává kard. Ravasi. Vzhledem k nepřijatelnosti vojenského ošacení pro první křesťany sv. Pavel vyslovil svou slavnou metaforu: “Oblečte se do plné výzbroje Boží” (Ef 6,11), vysvětluje vatikánský kulturní ministr.
Ke sv. Pavlu se kard. Ravasi uchyluje i na onom místě rozhovoru, v němž se ohrazuje proti pohoršení, které by snad mohlo vyvolat spojení katolické spirituality s luxusem materiálního světa: “Svatý Pavel v prvním listě Soluňanům říká, abychom všecko zkoumali a drželi se toho, co je dobré. Slovo «kalon» v řečtině ovšem znamená nejenom «dobré», nýbrž také «krásné». Móda je velice výraznou komunikační formou současné kultury. Když se žena obléká, řídí se určitými pravidly, ale totéž dělá také chudý člověk, který se snaží zvažovat různá hlediska. Svět luxusních módních objektů je samozřejmě církvi cizí, ale součástí církevního poslání je vstupovat také do oblastí, které někdy velice zřejmým způsobem vyjevují choroby našeho času – vnějškovost, banalitu, povrchnost. Je pravdou, že v módním světě převládají lhostejnost a trivialita, ale zároveň je pravdou, že v souladu s křesťanským poselstvím máme také do tohoto světa vstupovat jako do jakéhokoli jiného prostoru, který opanovalo zlo”.
Kardinál Ravasi, biblista a hebraista, toužil po navázání kontaktů s elitními kruhy vysoké krejčoviny (haute couture) už jako prefekt milánské Ambroziánské knihovny, přiznává v rozhovoru. Nikoli však z jakéhosi mondénního vrtochu, nýbrž z pastoračních důvodů. Také v tomto odvětví, svěřili se mu již před lety módní návrháři, totiž žijí lidé, kteří přece potřebují slyšet jiný hlas. Hvězdy modelingu, nucené k téměř asktickému a často brutálnímu životnímu stylu, touží po krásnu a hledají Krásu, která by je přesáhla a pohlížela dál. Pojetí krásna bylo po mnohá staletí výhradním polem katolické církve, a přestože to již dnes kvůli roztržce se současným světem neplatí, právě vatikánská účast na módní výstavě či na benátském architektonickém biennále je pokusem o opětovné navázání dialogu, uzavírá předseda Papežské rady pro kulturu v měsíčníku Vogue (na fotografii s Danielou Versace, spoluorganizátorkou newyorské výstavy).
Jana Gruberová
Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.