23.10.2017
V Papežském sále Apoštolského paláce přijal dnes papež František třicetičlennou delegaci z Univerzity Tel Avivu vedenou jejím rektorem, prof. Josephem Klafterem. Výchova a vzdělání patří mezi nejvýznamnější a nejdelikátnější úkoly, protože směřují k formování člověka v jeho celistvosti, řekl papež v promluvě ke svým hostům a zdůraznil, že kromě profesionálních schopností a technických možností je v této oblasti zapotřebí také empatie a lidské vnímavosti:
„Stručně řečeno, vědění a moudrost musejí kráčet pospolu. Moudrost chápaná v biblickém smyslu dovoluje překračovat empirickou skutečnost a směřovat k uchopení jejího nejzazšího významu. Univerzita je povolána vychovávat ke kultuře zakotvené v moudrosti, schopné uvádět v soulad technický a vědecký přístup s přístupem humanistickým, s přesvědčením, že hledání pravdy a dobra je vposledku jen jedno.“
Když se Šalamoun stal izraelským králem, modlil se k Bohu o schopnost rozlišovat mezi dobrem a zlem, připomněl papež František. Dnešní svět naléhavě potřebuje rozvíjet kulturu moudrosti. Je zapotřebí formovat lídry schopné odpovídat na potřeby současné generace, aniž by se ohrožovala budoucí pokolení, poznamenal dále Svatý otec
„Jsem přesvědčen, že vaše univerzita může přispět k vytvářenéní nové generace lídrů, vnímavých k velkým etickým otázkám, které interpelují naše společnosti, a k požadavku péče a podpory pro naše nejzranitelnější bratry a sestry. Věda a humanistické obory mohou vyjádřit svou plnou důstojnost jedině ve službě integrálnímu lidskému rozvoji.“
Papež František na závěr popřál členům delegace z telavivské univerzity, aby vytrvali ve své žízni po moudrosti, která je božským darem a uschopňuje člověka k dobrému a plodnému životu.
Johana Bronková
Copyright © 2003-2025 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.