2.8.2017
Státní sekretář Svatého stolce dnes v Assisi zakončil jubilejní rok osmistého výročí vyhlášení plnomocných odpustků z Porciunkule. Kardinál Pietro Parolin při mši svaté v bazilice Panny Marie Andělské nejprve přítomným poutníkům předal srdečné pozdravy a požehnání Svatého otce, který do Assisi vykonal pouť před necelým rokem. V homilii pak opakoval slavná slova svatého Františka, když před osmi stoletími s radostí oznamoval rozhodnutí papeže Honoria III. o porciunkulových odpustcích: „Bratři moji, chci vás všechny poslat do Ráje!“
“Při četbě kronik o životě sv. Františka nás ohromuje zjištění, jakou cenu měl ráj pro muže a ženy onoho století, nakolik byli ochotni o něj usilovat a modlit se za něj, aby jej neoddálili ze svého obzoru. Jsme v úžasu nad tím, nakolik oni lidé mysleli na nebe a byli si vědomi, že konečný, pravý cíl nespočívá v pozemské spokojenosti a realizaci, nýbrž v budoucím světě, nahoře, ve městě svatých, a nikoli zde dole v pozemských městech plných úzkosti, pochybných obchodů a marnivosti.“
Možná byla v oněch dobách lidská duše méně roztržitá, nebyla přesycena nekonečnými obrazy a zvuky a mohla se snáze soustředit na rozvažování o vyšším smyslu. Stejně tak společnost i kultura projevovaly vnímavost k nadpřirozenu, pokračoval kardinál Parolin:
“Dnes není snadné „jít do sebe“, jako to učinil marnotratný syn (Lk 15,17). Okolí nám nepomáhá k poznání, že při sledování výlučně pozemských cílů nás čeká trpká prohra. Není samozřejmé, že je nutné se obrátit k Bohu, žádat jej o světlo a útěchu, přijmout jeho odpuštění, změnit život a zaměřit se na svůj konečný cíl. Je komplikované vytvořit prostor myšlení o Bohu, církvi, toku milosti nabízené ve svátostech, důležitosti Božího slova (…), abychom tak nebloudili při hledání štěstí, které nám trvale uniká, protože únikem od Boha nelze dospět k pokoji.“
V této situaci mají významnou roli místa, na kterých se Bůh projevil ve slabosti a nepatrných záblescích světla. Kdyby se totiž Bůh ukázal skrze mohutná znamení, mocní by si jej přivlastnili a připojili ke svým privilegiím bohatství a pozemské moci, řekl dále vatikánský státní sekretář:
“V Porciunkule, stejně jako v betlémské jeskyni a v nazaretském domově Svaté rodiny se nekonečné Boží milosrdenství ukazuje na ohraničeném prostoru. Bůh se zjevuje a zároveň jako by se zahaloval. Staví se nám po boku, chce nás všechny přivést do ráje, ale využívá k tomu cestu pokory, jemných znamení a periferních míst. Jak napsal Svatý otec František, „jako by se Všemohoucnost zastínila, aby se sláva Slova učiněného tělem projevila především v lásce a milosrdenství“ ( List ordináři diecéze Assisi, mons. Domenicu Sorrentinovi, 16.4.2017).“
Kázal dnes v Assisi kardinál Pietro Parolin.
Jana Gruberová
Copyright © 2003-2025 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.