Ponurý úděl nadbytečných embryí

10.5.2017 

Deník Svatého stolce, Osservatore Romano (8.-9.5.) si všímá chmurného osudu nadbytečných embryí, tedy takových, která nejsou využita při umělém oplodnění. Odvolává se přitom na novinářku Ruth Grahamovou z internetového magazínu Slate, redigovaného z New Yorku. Její článek vedle „běžných“ řešení – jakými jsou zničení, darování, zamražení nadbytečných zárodků a jejich uchovávání za každoroční poplatek anebo jejich využití k výzkumným účelům – popisuje nové východisko, které budí rozpaky, ne-li přímo hrůzu a děs. Malá australská firma jménem Baby Bee Hummingbirds, jejíž název odkazuje k nejmenšímu ptačímu druhu vůbec, kolibříku zvanému kalypta nejmenší, již několik let zapracovává popel nadbytečných embryí do půvabné bižuterie.

Nevelká společnost obdobně rámuje zlatem, stříbrem a drahým kamením také mateřské mléko, placentu, pupeční šňůru a popel spalovaných rodinných příslušníků, to vše kvůli budoucí vzpomínce. Její zakladatelka, Amy McGaldová, přitom prohlašuje, že se ubírá pionýrskou cestou směrem k novému druhu sakrálního umění. „Zatímco nadbytečná embrya často znamenají ukončení určitého životního úseku, my zde nabízíme krásnou a význačnou možnost, jak sice zavřít dveře, avšak jemně a s citem“, vysvětluje přitom.

„Člověk nemusí být pro-lifeaktivista, aby se mu nezvedal žaludek z přestavy blastocyst umně proměněných v náramek“, komentuje americká novinářka. „Hrozím se toho, že bych na krku nosila zpopelněný lidský zárodek, který si v každém případě uchovává tělesnou podstatu a za příhodných podmínek by se jednou sám mohl krášlit klenoty. Je sice možné embryo nepovažovat za lidskou bytost po všech stránkách, avšak na druhé straně je pravdou, že není naprosto ničím. To, co někteří lidé pokládají za vyložené rouhání, si pro druhé přinejmenším uchovává výjimečnou intenzitu“, uzavírá Ruth Grahamová, citovaná vatikánským deníkem.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2025 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.