6.4.2017
Nezletilé děti se na mnoha místech světa stávají obětí moderních forem otroctví. Děvčata a chlapci jsou sexuálně zneužíváni k prostituci nebo také pornografii. Využívá se jich k otrocké práci nebo k působení v ozbrojených oddílech, k obchodu s drogami či k transplantaci orgánů. Jsou nelegálně adoptováni, nuceni k manželství nebo k toulání na útěku před konflikty a pronásledováním – výčet ohrožení a způsobů macešského zacházení s dětmi v dnešním světě přednesl vatikánský představitel na fóru Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě ve Vídni. P. Janusz Urbańczyk si třikrát vzal hlas na konferenci této organizace o boji proti obchodu s lidmi, ve dnech 3. – 4. dubna, věnované tentokrát právě situaci dětí. První den setkání, jak jsme už informovali, na něm vystoupil také podsekretář sekce pro migranty a upchlíky v rámci vatikánského Úřadu pro integrální lidský rozvoj, o. Michael Czerny, který přednesl zvláštní poselství Svatého otce.
Vatikánský představitel upozornil na skutečnost, že otrockému zneužívání jsou vystaveny zejména migrující děti, které se často pohybují samy a bez jakékoli péče. Právě jim věnoval svou promluvu ke Světovému dni migrantů a uprchlíků papež František. Vybízí v ní k vyhledávání příčin vykořisťování dětí a jejich potírání – zopakoval vatikánský diplomat. Pokázal na to, že k efektivnímu boji s různými formami obchodu „s živým zbožím“ je zapotřebí součinnosti občanské správy s mezinárodními i nevládními organizacemi. Jako příklad citoval síť „Talitha Kum“, vytvořenou katolickými řeholnicemi, které díky ní zachraňují oběti tohoto typu obchodu již ve více než 70 zemích světa.
P. Urbańczyk mluvil také o potřebě registrace narození dětí v zemích, z nichž pocházejí, což bohužel není vždy pravidlem, a mnoho obětí obchodu proto mizí „neviditelně“. Poznamenal také, že v některých afrických zemích se díky organizacím spojeným s katolickou církví podařilo dosáhnout nápravy této situace.
Johana Bronková
Copyright © 2003-2025 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.