22.2.2017
Jméno Mohamed ve svých různých variantách se stalo nejčastějším jménem novorozenců v pěti evropských metropolích i v dalších významných městech. V Londýně se dostalo na první místo žebříčku už v roce 2008 a podle údajů z roku 2015 předběhlo tradičního Olivera už v celé Anglii (7361 Mohamedů proti 6 941 Oliverům). Nejinak je tomu také ve Walesu.
Londýn však není jediným hlavním městem, kde jméno Alláhova proroka vede ve statistikách. Mohamed je nejčastějším chlapeckým jménem také v Amsterdamu a v dalších největších holandských městech (Rotterdam, Utrecht, Hág). Totéž platí také pro chlapce narozené v Oslu. Jméno Mohamed se dostalo do čela norské klasifikace poprvé v roce 2014 a zůstává ve vedení i nadále. Nejinak je tomu v politickém centru Evropy, v Bruselu, kde jméno Mohamed vede statistiky už od roku 2008.
Údaje o jménech mají především symbolický význam. V žádném z jmenovaných hlavních měst dosud nepřevládají vyznavači islámu a každá muslimská rodina dává tradičně svému prvnímu mužskému potomku prorokovo jméno. Nicméně jde zároveň o důležitý signál. V Bruselu už muslimská populace dosahuje 25% a v některých čtvrtí, jako neblaze proslulý Molenbeek, dosáhla dokonce 40%. Právě z těchto čtvrtí pocházelo mnoho atentátníků z Paříže a Bruselu, které 90% mladých muslimů docházejících do škol v těchto oblastech považuje za hrdiny. Výmluvný je také fakt, že v belgickém hlavním městě už 47% dětí dochází ve škole na hodiny islámského náboženství, zatímco na hodiny katolického se hlásí pouze 23,3% žáků. Ze země, která hostí evropské instituce, odešlo posílit řady džihádistů do Sýrie 600 lidí, což činí z Belgie západní stát, který v přepočtu na obyvatele, poskytl kalifátu nejvíce bojovníků. (Podle Tempi, n. 7. 2017)
Johana Bronková
Copyright © 2003-2025 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.