Demarkační čára mezi migrací a obchodem s lidmi může být velice tenká

13.10.2016 

„Kdo přijme jedno z takových dětí kvůli mně, mne přijímá; a kdo mne přijme, nepřijímá mne, ale toho, který mě poslal.“ (Mk 9,37; srov. Mt 18,5; Lk 9,48; Jan 13,20). Evangelisté těmito slovy připomínají křesťanské komunitě Ježíšovo učení, které zároveň budí nadšení i zavazuje – píše papež František v poselství k Mezinárodnímu dni migrantů a uprchlíků, které bylo dnes zveřejněno pod názvem: Nezletilí migranti – zranitelní a bez hlasu (nese datum 8. září 2016).

Petrův nástupce obrací pozornost k zoufalé situaci „mnoha děvčat a chlapců nucených k prostituci nebo zapojovaných do obchodu s pornografií, zotročovaných k práci či verbovaných jako vojáci, zatažených do obchodu s drogami a do dalších kriminálních činností, nucených k útěku před konflikty a pronásledováním.“ Připomíná, že zběsilý hon za výdělkem s sebou nese rozvoj těchto zhoubných jevů a vybízí všechny lidi k péči o děti, které se ocitly samy a opuštěné.

„Dětský věk má vzhledem ke své zvláštní delikátnosti jedinečné a nezcizitelné požadavky – připomíná papež a pokračuje: Především je to právo na zdravé a chráněné rodinné prostředí, kde by mohlo růst pod vedením a po příkladu tatínka a maminky; dále právo a povinnost získat příslušné vzdělání, především v rodině, ale také ve škole, kde mohou děti vyrůstat jako osobnosti a protagonisté vlastní budoucnosti a svého národa.“ Jak dále papež podotýká, v mnoha oblastech světa je čtení a jednoduché počty stále ještě privilegiem pouze pro některé.
Nezletilí uprchlíci jsou kategorií, která je nejzranitelnější a nejsnadněji se stává obětí organizovaného zločinu. Jak reagovat na tuto skutečnost? – ptá se papež František. V první řadě označuje fenomén migrance za znamení doby a navzdory veškerým obtížím vybízí, aby lidé i v tomto jevu spatřovali Boží plán. „Každý člověk je vzácný, lidé jsou důležitější než věci a hodnota každé instituce se poměřuje způsobem, jímž zachází s životem a důstojností lidské bytosti, zejména té, která se stává zranitelnou, jako v případě nezletilých migrantů,“ stojí v poselství.

Papež proto vybízí k přístupu, který se vyznačuje ochranou, integrací a hledáním trvalých řešení. „Demarkační čára mezi migrací a obchodem s lidmi může být v některých případech velice tenká,“ upozorňuje František. V případě mladých migrantů se často nedostatek prostředků k obživě druží s nereálnými představami o cílových zemích, s nízkou úrovní gramotnosti, neznalostí zákonů, kultury a často i jazyka hostící země.
Papež konstatuje, že zneužívání dětí nicméně diktuje poptávka. „Pokud se nenajde způsob, jak rigorózněji a účinněji zasáhnout proti těm, kdo děti zneužívají, nebude možné zabránit nejrůznějším formám otroctví, jehož obětí jsou nezletilí,“ dodává. Vybízí rovněž přistěhovalce, aby pro dobro svých dětí co nejvíce spolupracovali s komunitami, jež je přijímají.
František se vyjadřuje s vděčností o všech – občanských i církevních - institucích, které pracují na ochraně dětí před všemi formami zneužívání, a vybízí je ke spolupráci a vytváření sítě, která bude s to reagovat co nejrychleji.

Dalším bodem, na nějž papež klade důraz, je integrace nezletilých migrantů. Poukazuje na jejich naprostou závislost na dospělých. Nedostatek prostředků z nich činí snadou kořist organizovaného zločinu a jeho důsledků, včetně vězení, kde jsou pak vystaveni dalšímu zneužívání a násilí různého druhu. Papež proto vybízí státy, aby měly na zřeteli situaci nezletilých migrantů, řešily ji s respektem k jejich důstojnosti, snažily se vycházet vstříc jejich nárokům, pokud jsou sami, ale také jejich rodičům, pro dobro celé rodiny.
Papež František rovněž konstatuje, že zásadním požadavkem je schválení příslušných procedur na národní úrovni, jakož i dohod o spolupráci s domovskými a přijímajícími zeměmi, směřující k vymýcení příčin nucené emigrace nezletilých.

A konečně v třetím bodě, který mluví o trvalých řešeních, papež František apeluje na mezinárodní společenství s žádostí, aby se zasadila o ukončení konfliktů a násilí, které nutí lidi k útěku, a prosadilo prozíravé programy, které zajistí oblastem zasaženým nespravedlností a nestabilitou přístup k autentickému rozvoji. Na závěr Svatý otec děkuje těm, kdo pomáhají migrujícím dětem, a povzbuzuje je k odvážnému dosvědčování evangelia, které je povolává spatřovat a přijímat Pána Ježíše přítomného v těch nejmenších a nejzranitelnějších. Mladé migranty pak svěřuje ochraně Svaté rodiny, aby nad nimi bděla a doprovázela je na cestě.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.