Burundi na pokraji nové genocidy

24.9.2016 

V malém středoafrickém státě už více než rok dochází k porušování lidských práv a hrozí nová genocida, varuje OSN s poukazem na manifestace (foto) proti prezidentovi Pierrovi Nkurunzizovi, který proti opozici tvrdě zasahuje. Pro Vatikánský rozhlas hovoří xaverián o. Claudio Marano, dlouholetý misionář v Burundi.

„Situace je velmi vážná. Nkurunziza a jeho vláda nespolupracují s opozicí a ta zase nechce přistoupit na dialog s vládnoucí stranou. Opozice založila ozbrojené skupiny, které jsou dnes ve Rwandě, Demokratické republice Kongo, Tanzánii a jinde v zahraničí. Prezident zase nařídil razie proti manifestantům, kteří byli zachyceni na fotografiích anebo zraněni. Odvážejí je do vězení, kde jsou běžně mučeni a hromadně vražděni. Existuje tu velké riziko nové genocidy, protože značnou část opozice tvoří Tutsiové, zatímco prezidentovi lidé patří k Hutuům. Členové vlády při různých oficiálních příležitostech mluví o pomstě na Tutsiích, kteří od roku 1972 zmasakrovali množství Hutuů. Je tedy možné, že dříve nebo později se něco stane, protože většina opozice – tedy Tutsiové – utekla do Rwandy, která je vyzbrojuje a připravuje na útok na Burundi.“

Jak reaguje mezinárodní společenství?

„Na mezinárodní úrovni byly učiněny kroky, které vedly k zastavení všech darů a projektů v Burundi ze strany Spojených států amerických, Evropské unie, Francie, Belgie a Německa. Tím se z Burundi stala nejchudší země celého světa, která prožívá těžké chvíle. Došlo k padesátiprocentnímu znehodnocení měny, čímž všichni nesmírně trpí.“

vysvětluje italský misionář v Burundi.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.