23.12.2015
Státní sekretář Svatého stolce v úterý večer navštívil terapeutickou komunitu pro drogově závislé, kterou koncem šedesátých let založil v Římě italský kněz Mario Picchi. Za pětačtyřicet let svého trvání se instituce zvaná „Italské centrum solidarity“ (CeIS) rozrostla a dnes pečuje také o mladé lidi s tzv. dvojí diagnózou, která pojí drogové závislosti a duševní problémy, a dále o nemocné s virem HIV, staré lidi, bezdomovce, uprchlíky, emigranty a psychiatrické pacienty, propuštěné do domácího léčení. Zástupci všech těchto skupin a jejich rodiny slavili s kardinálem Parolinem (foto) vánoční mši svatou ze Svatého roku milosrdenství.
“Skutečnost, že jsem zde a spolu s vámi prožívám mimořádné Jubileum milosrdenství, je také možnost, jak vám předat papežovo pohlazení. Spolu se Svatým otcem chceme všichni důrazně opakovat: „Ne drogám“ (Generální audience, 7.5.2014). Když ale máme vyslovit toto odmítnutí, je zároveň nutné „přitakat životu, lásce, druhým lidem, vzdělání, sportu, práce, větším pracovním příležitostem“ (Audience pro účastníky mezinárodní konference protidrogových útvarů, 20. 6. 2014).“
Nelze zapomínat, pokračoval kardinál Parolin, že drogovou závislost sytí hanebný trh s narkotiky, který nabyl hrozivých forem a rozměrů a překračuje národní i kontinentální hranice. Tím spíše církev nesmí mlčet.
“Droga se nepřemáhá drogou. Droga je zlo, kterému nelze ustupovat nebo přistoupit na kompromis. (…) Legalizace takzvaných „lehkých drog“, a to i částečná, nevede k předpokládaným účinkům a kromě toho je přinejmenším sporná na legislativní úrovni. Náhradní drogy pak neznamenají dostatečnou terapii, nýbrž jsou skrytým způsobem, jak se jevu poddávat.“
Vaše životy, obrátil se pak vatikánský kardinál adresně na členy terapeutické komunity, však zároveň promlouvají o Kristově zmrtvýchvstání, které se ve vás uskutečňuje. Existuje mnoho úspěšných příkladů mladých lidí, kteří se vymanili z otroctví drogy. Jsou pro nás podnětem k důvěře, zdůraznil kard. Parolin a varoval před novými formami šířících se závislostí.
“Nelze nepřipomenout kompulzivní chování a závislost kupříkladu na internetu, nakupování, hazardních hrách, jídle a sexu. A tento seznam by mohl ještě pokračovat. Zde je třeba pomyslet na preventivní zásah ve smyslu výchovy, kultury a formace, který by měl dopad na celou společnost, a nikoli pouze na ohrožené skupiny. Zároveň je důležité (…) zvýšit sebeúctu nových generací, a tak vyvážit a překonat jejich nejistotu a emotivní nestabilitu, která sice plyne z fáze dospívání, ale zároveň je podporována nevysloveným sociálním tlakem.“
Na okraj úterního večerního setkání v římské protidrogové komunitě se vatikánský státní sekretář vyjádřil k několika aktuálním tématům. Ujistil, že papež sleduje vývoj situace v italském bankovnictví, kde krach čtyř peněžních ústavů připravil desítky tisíc lidí o jejich úspory. Při včerejší manifestaci v Římě se totiž tyto oběti bankovního systému obrátily s nezvyklou žádostí o podporu přímo na Petrova nástupce. Vatikánský státní sekretář se také vyslovil k mnoha případům odstraňování vánočních náboženských symbolů ve školách a jiných veřejných institucích. Jak řekl, tyto symboly neurážejí věřící jiných náboženství, a proto není důvod ustupovat.
Jana Gruberová
Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.