Španělsko má nové blahoslavené z let 1936-37

21.11.2015 

V barcelonské katedrále dnes kard. Angelo Amato slavil beatifikační liturgii dvaceti šesti kapucínů, španělských mučedníků z třicátých let minulého století. O. Frederik z Berga a jeho pětadvacet druhů z Řádu Menších bratří kapucínů zemřeli při pronásledování církve v letech 1936-37. Prefekt Kongregace pro svatořečení přiblížil jejich osudy:

“Když na konci července roku 1936 vypukla revoluce, byli kapucíni vyhnáni ze svých klášterů, které byly vypleněny a vypáleny. Revolucionáři ničili mobiliář, knihovny, vzácné malby i bohoslužebné předměty. Řeholníci se rozptýlili po domovech příbuzných, přátel a známých. Bylo jich zabito třicet šest, z toho dvacet šest mučedníků pro víru dnes bylo blahořečeno. Většinou to byli mladí nadšenci plní apoštolských snů. Kupříkladu br. Jordi de Santa Pau byl devatenáctiletý mladík – dobrý, veselý, otevřený životu, výtečný malíř a kreslíř. Byl zavražděn 28. července 1936. Dále br. Paciá Maria z Barcelony, také devatenáctiletý a aktivista Federace křesťanské mládeže. V prvních měsících pronásledování odvážně roznášel eucharistii nemocným a ohroženým lidem. Zemřel 24. ledna 1937. Jiný devatenáctiletý mladík, br. Marçal de Vilafrance, se loučil s maminkou slovy: Buď klidná, mé svědomí je v pokoji s Bohem. Pronásledovatelé neušetřili ani nejmladšího – teprve osmnáctiletého br. Lluíse d´Igualada, který se ukryl u příbuzných. Byl zabit na hřbitově vesnice Claramunt 31. října 1936. Tito bratři si byli vědomí svého mučednického osudu a objali „sestru smrt“ se stejným klidem a radostí jako jejich otec, sv. František: Ať tě chválí, můj Pane, naše sestra smrt těla“.

Jak máme dnes pohlížet na mučednictví španělských kapucínů?

“Dívat se na kříž. Pán odpustil svým katům, církev odpouští svým nepřátelům, španělští mučedníci zemřeli v odpuštění. A také my jsme povoláni odpouštět. Jak říká list Židům, „držme se pevně naděje, kterou vyznáváme, protože věrný je ten, kdo nám ten slib dal“ (Žid 10,23-24). Blahoslavení katalánští mučedníci dobře znali Ježíšovo učení: „Kdo by chtěl svůj život zachránit, ztratí ho, kdo však svůj život pro mne ztratí, nalezne ho“ (Mt16,25). To je jádro Ježíšovy radostné zvěsti. Církev slaví mučednictví svých synů, protože si je vědoma, že Pán nazývá blahoslavenými ty, kdo pro jeho jméno trpí pronásledováním a podstupují smrt. Na banálnost včerejšího i dnešního zla jsme všichni povoláni odpovídat ušlechtilostí dobra, milosrdenství a usmíření. Kapucínští mučedníci nás vyzývají, abychom k nikomu nechovali zášť a nenávist, nýbrž abychom se modlili a milovali.“

Pouze tak se můžeme nazývat dětmi nebeského Otce, který „dává vycházet slunci pro zlé i pro dobré a sesílá déšť spravedlivým i nespravedlivým“ (Mt5,45), uzavírá kardinál Amato.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.