2.9.2015
Na Svatopetrském náměstí se dnes konala pravidelná generální audience papeže Františka. Účastnilo se jí asi 20 tisíc lidí a Petrův nástupce se ve své katechezi zaměřil na spojitost mezi rodinou a evangelizací. Čtení, které jako obvykle zahájilo generální audienci, bylo dnes vzato z Matoušova evangelia (10, 37-39), kde se mluví o zdánlivém protikladu mezi rodinnými vazbami a následováním Krista. Papež František podal pozoruhodný a nevšední výklad tohoto tématu a mimo jiné řekl:
„Moudrost citů, které se nekupují ani neprodávají, je tím největším talentem rodinného génia. Právě v rodině, v atmosféře oné moudrosti citů se učíme růst. Tam si lze osvojit jejich „gramatiku”, kterou lze jinak velmi obtížně získat. Právě tímto jazykem se Bůh dává pochopit všem.
Výzva, aby se rodinné svazky kladly do rámce poslušnosti víry a smlouvy s Pánem, tyto svazky neumrtvuje, ale naopak chrání, zbavuje je sobectví, opatruje před degradací a vede k bezpečí nesmrtelného života. Cirkulace rodinného stylu v lidských vztazích je požehnáním pro národy, přináší na zem naději. Když se rodinné city nechají obrátit svědectvím evangelia, jsou schopny nepředstavitelných věcí a umožňují se dotknout děl, která v dějinách koná Bůh, jako těch, která učinil Ježíš pro muže, ženy a děti, s nimiž se setkal. Jediný úsměv, který zázračně vyloudíme na opuštěném a zoufajícím dítěti, které znovu začne žít, nám vysvětluje Boží jednání ve světě více než tisíce teologických traktátů. Muž a žena schopní riskovat a obětovat se pro dítě druhých, nejenom pro to svoje, nám vysvětlují záležitosti lásky, kterým mnozí vědci už nerozumějí. A kde jsou tyto rodinné city, rodí se skutky srdce, které jsou výmluvnější než slova: skutky lásky. To je k zamyšlení.
Rodina, která odpovídá na Ježíšovo povolání, vrací režii světa smlouvě muže a ženy s Bohem. Pomyslete na vývoj tohoto svědectví dnes. Představme si, že by kormidlo dějin (společnosti, ekonomie, politiky) bylo odevzdáno – definitivně! – smlouvě muže a ženy, aby jej ovládali s pohledem upřeným k pokolením, která přijdou. Témata země a domu, ekonomie a práce, by vyluzovaly hudbu značně odlišnou!“
PLNÉ ZNĚNÍ papežovy katecheze je ZDE
Papež František v závěru generální audience obrátil pozornost k výročí konce Druhé světové války:
„V těchto dnech si také Dálný východ připomíná konec Druhé světové války. Znovu se vroucně modlím k Pánu všech lidí, aby na přímluvu Panny Marie dnešní svět už nezakusil hrůzy a úděsné utrpení obdobných tragédií. Bohužel je však zakouší. Je to nepřetržité přání národů, zvláště těch, které jsou oběťmi různých probíhajících krvavých konfliktů. Jsou tu pronásledované menšiny, pronásledovaní křesťané, šílenství zmaru, a potom ti, kdo vyrábějí a dodávají zbraně, zkrvavené zbraně, potřísněné krví tolika nevinných. Už nikdy válka! Toto důrazné volání našich srdcí i všech mužů a žen dobré vůle stoupá ke Knížeti pokoje.“
Po společné modlitbě Otče náš Petrův nástupce všem požehnal.
Milan Glaser
Copyright © 2003-2025 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.