1.9.2015
Petrův nástupce dnes vydal list o aplikaci odpustků spojených se slavením Svatého roku Milosrdenství. Adresoval jej předsedovi Papežské rady pro podporu nové evangelizace arcibiskupovi Fisichellovi a specifikoval některé podrobnosti.
Jak oznámil už v papežské bule Misericordiae vultus, budou odpustky vázány nejenom na pouť ke svaté bráně čtyř bazilik do Říma, nýbrž do katedrály každé diecéze, popř. dalších míst, která určí místní biskup. „Je důležité – píše papež František – aby se tato pouť pojila především s přijetím svátosti smíření a s účastí na svaté eucharistii spolu s rozjímáním o milosrdenství.“ Tyto bohoslužby - sděluje dále Svatý otec - budou nezbytně doprovázeny vyznáním víry a modlitbou za papeže a na úmysly, které mu leží na srdci pro dobro církve a celého světa.
Nemocní a nemohoucí budou moci obdržet jubilejní odpustky účastí na bohoslužbách prostřednictvím sdělovacích prostředků a prožíváním svého „utrpení jako zkušenosti přiblížení se Pánu, který v tajemství svého umučení, smrti a vzkříšení ukazuje mistrovskou cestu, jež dává smysl každé bolesti i osamění.“
Jubileum je určeno také vězněným lidem. Papež František zmiňuje v této souvislosti amnestii, pro kterou byl Svatý rok vždycky příležitostí, a vyprošuje všem vězněným milosrdenství Otce, který je nablízku tomu, kdo má nejvíce zapotřebí jeho odpuštění. „Odpustky mohou věznění obdržet ve vězeňských kaplích. A pokaždé když budou procházet dveřmi svojí cely, obrátí-li se myšlenkou a modlitbou k Otci, bude to mít stejný význam jako průchod Svatou branou.“
Papež František dále zdůrazňuje konání skutků duchovního a tělesného milosrdenství. Každý kdo vykoná jeden nebo více takových skutků, obdrží rovněž odpustky.
Obsáhlejší pasáž věnuje Petrův nástupce „jednomu z vážných problémů naší doby“, kterým je „změněný vztah k životu. Velmi rozšířená mentalita totiž vedla ke ztrátě nezbytné osobní a sociální vnímavosti k novému životu,“ konstatuje papež. Drama umělého potratu někteří vnímají povrchně bez uvědomění si závažného zla, které v sobě takovýto čin obsahuje. Mnozí jiní jej naopak prožívají jako selhání. „Pouze pochopení hluboké nespravedlnosti tohoto činu v jeho pravdě však umožňuje neztratit naději. Boží odpuštění komukoli, kdo lituje, nemůže být odmítnuto,“ píše papež a oznamuje, že „během Svatého roku budou mít všichni kněží pravomoc odpouštět hřích umělého potratu těm, kdo se ho dopustili, litují a žádají rozhřešení.“ (To ovšem neznamená, že mimo Svatý rok tento hřích odpouštěn není. V každé diecézi jsou kněží, kterým tuto pravomoc uděluje místní biskup - pozn. překl.)
Poslední úvahu věnuje papež „věřícím, kteří z různých důvodů navštěvují kostely, ve kterých působí kněží z Bratrstva sv. Pia X. Tento jubilejní rok Milosrdenství nevylučuje nikoho – píše František. Z různých stran mi někteří spolubratři biskupové referovali o jejich dobré vůli a svátostné praxi, spojené však s pastoračně obtížnou situací. Doufám, že v blízké budoucnosti budou nalezena řešení k obnovení plného společenství s kněžími a představenými tohoto Bratrstva. Ve snaze o prospěch těchto věřících proto mezitím z vlastního rozhodnutí stanovuji, že ti, kdo během Svatého roku Milosrdenství přistoupí ke svátosti smíření u kněze z Bratrstva sv. Pia X. budou platně a dovoleně přijímat rozhřešení ze svých hříchů.“
V závěru svého listu pak Petrův nástupce svěřuje přípravu mimořádného Jubilea Matce Milosrdenství.
Milan Glaser
Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.