27.5.2015
Dnešní generální audience se účastnili poutníci z jihočeské farnosti Kašperské hory. Doprovázeli je administrátor diecéze, mons. Adolf Pintíř, a místní duchovní správce, O. Tomas van Zavrel. Mons. Pintíř pro naše mikrofony uvedl:
“Poutníci z Kašperských hor přijeli do Říma, aby pozdravili Svatého otce a přivezli s sebou ikonu Krista a také ikonu Panny Marie – Panny Marie Sněžné, protože v Kašperských Horách je význačné poutní místo Panny Marie Sněžné. Tímto gestem chtějí oživit význam tohoto poutního místa v naší českobudějovické diecézi.“
Iniciativu kašperskohorských farníků popisuje administrátor farnosti, O. Tomas van Zavrel:
“Když jsem byl ustanoven jako administrátor do farnosti Kašperské Hory, bylo pro mne velmi krásné, že jsem se tam setkal se živou poutní tradicí. Lidé se zde již dlouhá léta počátkem srpna scházeli kolem Panny Marie Sněžné. Navíc v této živé farnosti byli lidé, kteří měli různé nápady, a tak vznikl nápad vydat se na pouť do Říma s ikonou Panny Marie Sněžné.“
Původní myšlenka vycházela od jednoho z farníků, který působí jako historik v Muzeu Šumavy Kašperské Hory. PhDr. Vladimír Horpeniak vysvětluje:
“Bezprostřední impuls k pouti do Říma s ikonou vznikl několik hodin po volbě dnešního Svatého otce Františka. Velmi mile zapůsobila skutečnost, že Svatý otec krátce po svém zvolení směřoval do chrámu Santa Maria Maggiore – Panny Marie Sněžné, aby se zde dlouze modlil před obrazem Salus populi romani. To je obraz, který spojuje naše šumavské poutní místo s Římem. Je to ochranný symbol města Říma a zároveň by se kopie tohoto obrazu mohla stát ochranným symbolem pro naše poutní místo, Šumavu a celou budějovickou diecézi. Se svým nápadem jsem se svěřil duchovnímu správci a také administrátorovi diecéze. Rozhodli jsme se, že uděláme most na východní Slovensko, kde žije ikonopisec Milan Lajčiak. Tento malíř ikon pro nás vytvořil Madonu Salus populi romani a následně také ikonu Krista Pantokratora. Tato dvojice ikon s námi dnes připutovala do Říma. Jsme velice rádi, že Svatý otec osobně tento obraz požehnal – pro nás, Šumavu a náš kraj.“
Doprava ikon k žehnání do Říma byla spojena s náročnou poutí i samotným převozem po Věčném městě, doplňuje O. van Zavrel:
“Přidal se ještě místní truhlář, pan Kůs, který vytvořil schránu, která nám pomohla ikony důstojně donést do Vatikánu.“
To, že Kašperské Hory netrpí lokálním patriotismem, nýbrž vítají příchozí z celé republiky, dosvědčuje trvalý jáhen, pan Jan Pečený:
“Na Šumavu a do Kašperských hor jezdím už dlouhá léta a velmi rád. Poté, co jsem se stal trvalým jáhnem, podle potřeby v této farnosti vypomáhám. Možná na základě toho jsem dostal možnost účastnit se dnešní pouti do Říma a zažít atmosféru, která panuje při generální audienci. Zvlášť blízké pak bylo papežovo osobní požehnání dvou ikon, které budou umístěny v Kašperských Horách v kostele. Byl to opravdu veliký zážitek, na který budu hodně dlouhou dobu vzpomínat.“
Dodejme, že farnost Kašperské Hory má šedesát farníků, zatímco její hlavní pouť o první srpnové neděli každoročně přiláká několik stovek poutníků.
Jana Gruberová
Copyright © 2003-2025 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.